Kampania Weź dotację, wymień piec
W sezonie grzewczym na terenie Krakowa działa ok. 40 tys. pieców na węgiel. Są one głównym źródłem smogu i, zgodnie z uchwałą podjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, powinny zostać zlikwidowane do końca 2018 roku. Oznacza to, że każdego roku 8 tysięcy pieców powinno zostać zlikwidowanych i zastąpionych ogrzewaniem bardziej przyjaznym środowisku. Do końca maja tego roku krakowianie złożyli ok 2000 wniosków. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach, ale za mało, by spokojnie myśleć o likwidacji wszystkich palenisk w wyznaczonym terminie. Krakowski Alarm Smogowy przy wsparciu i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął 2 czerwca 2014 kampanię informacyjną „WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC”. Kampania ma przede wszystkim pokazać korzyści zdrowotne związane z wymianą źródła ogrzewania oraz możliwości wsparcia finansowego, o jakie mogą ubiegać się w związku z likwidacją pieców mieszkańcy. Gmina Kraków oferuje dotacje na ich wymianę (średnio kilkanaście tysięcy zł na gospodarstwo) jak i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Bardzo atrakcyjną propozycją byłaby również możliwość dofinansowania termomodernizacji budynków. Kampania ma w czytelny sposób pokazać te możliwości i składa się z następujących elementów:
Kampania tramwajowa
Telewizja M w krakowskich tramwajach pozwoli na dotarcie do szerszej liczby mieszkańców, w tym licznej grupy starszych osób, która nie korzysta z Internetu. Informacje będą przekazywane przez 6 tygodni w 83 tramwajach, na 258 ekranach. Pasażerowie dowiedzą się o terminie wejścia zakazu w życie, jego przyczynach, dotacjach do wymiany pieców, dopłatach do rachunków za energię, korzyściach płynących z wymiany pieców oraz termomodernizacji. Narzędzie to daje dużą szansę trafić do ludzi starszych, gdyż zazwyczaj poruszają się oni właśnie komunikacją zbiorową, a nie samochodami.
Billboardy i citylight'y
W Krakowie pojawiło się 50 billboardów oraz 50 citylightów informujących o możliwości uzyskania dotacji do wymiany pieców oraz o wsparciu w ubieganiu się o dotacje, które można uzyskać w Punkcie Obsługi Mieszkańców na os. Zgody 2.
Strona internetowa
Jest ona szczegółowym, czytelnym przewodnikiem, który pozwoli krok po kroku przejść procedurę wymiany źródła ogrzewania oraz uzyskania wsparcia finansowego. Można na niej znaleźć m.in. przykłady prawidłowo wypełnionych wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego, dopłatę do rachunków, instalacje przyłącza do sieci gazowej lub MPEC. Na stronie pokazane są również przykłady prostych rozwiązań termomodernizacyjnych, które pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Ulotki do samodzielnego druku
Krakowski Alarm Smogowy promuje na Facebooku ulotki, które można przekazać sąsiadowi, rodzinie, przyjaciołom.
Kampania „WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC” ma za zadanie wesprzeć działania gminy Kraków i zwiększyć zainteresowanie mieszkańców programem wymiany źródeł ogrzewania. Dofinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparły ją również następujące firmy: Klonex, Schulz Brand Friendly, IQ Media, Clear Channel, AMS i Media Billboards. Dziękujemy!
KAMPANIE SPOŁECZNE
Swoją działalność rozpoczęliśmy od zainicjowania pierwszych kampanii społecznych na temat problemu zanieczyszczenia powietrza. Od tej pory przeprowadziliśmy szereg kampanii antysmogowych, nie tylko na terenie Krakowa, ale i całej Małopolski, które skupiały się między innymi na regulacjach wynikających z uchwały antysmogowej i konieczności wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych.