Jak poprawić jakość powietrza?
Rozwiązania prawne
Uchwały antysmogowe
Biorąc pod uwagę skalę zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym i rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz fakt, że głównym sprawcą tego problemu są domowe piece na paliwa stałe (węgiel, drewno) jednym z głównych rozwiązań jest wprowadzanie tzw. uchwał antysmogowych. Są to przepisy wprowadzające ograniczenia lub zakazy wykorzystywania danych paliw i/lub urządzeń grzewczych.
Uchwały antysmogowe uchwaliło już 14 województw: śląskie, małopolskie, mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, świętokrzyskie, łódzkie oraz lubelskie. Uchwał antysmogowych nie mają województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.
Skuteczna kontrola przepisów antysmogowych
Wiedząc, iż każdy przepis, który nie jest odpowiednio kontrolowany może stać się jedynie pustym, nierespektowanym prawem, bardzo istotne jest, aby odpowiednie służby sprawowały ścisły nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących ochrony powietrza, m. in. zapisów uchwał antysmogowych oraz zakazu spalania odpadów.
Strefy Czystego Transportu
Aby cieszyć się czystym powietrzem, konieczne są działania kompleksowe, także te dotyczące ograniczania negatywnego wpływu transportu drogowego w mieście.
Jednym z proponowanych rozwiązań ograniczającym emisje z pojazdów jest wprowadzenie tzw. stref czystego transportu (SCT), czyli obszarów, na które mogą wjeżdżać tylko pojazdy spełniające określone normy emisji zanieczyszczeń.
Dzięki ustawie o elektromobilności, od lipca 2018 r. samorząd w każdym polskim mieście liczącym ponad 100 tys. mieszkańców, w którym istnieje zwarta zabudowa w śródmieściu, może wprowadzać własne Strefy Czystego Transportu.
Parkingi P&R
Jednym z pomysłów na ograniczenie liczby pojazdów przybywających spoza Krakowa i poruszających się po naszych drogach są parkingi P+R (Park and Ride). Idea tego typu miejsc polega na możliwości pozostawienia swoich samochodów na specjalnie przeznaczonych do tego parkingach znajdujących się na obrzeżach miasta, a następnie przesiadce do pojazdów komunikacji zbiorowej, którymi będą mogli dojechać do ostatecznego celu swojej podróży, np. centrum miasta.
Współpraca z gminami ościennymi w zakresie ochrony powietrza
Analizując procentowy udział poszczególnych źródeł w stężeniach PM10 oraz benzo(a)pirenu w Krakowie łatwo zauważyć jak duże znaczenie dla jakości krakowskiego powietrza ma napływ zanieczyszczeń z sąsiednich obszarów.
Szczególnie istotny wpływ na to, czym w Krakowie oddychamy, ma emisja z pieców i kotłów w gminach ościennych, czyli w tzw. obwarzanku krakowskim. Współpraca z nimi w zakresie ochrony powietrza jest więc niezbędna.