Aktualności

Gmina Biskupice prostuje: nie jesteśmy bierni w walce ze smogiem, wymieniliśmy 2,5% kotłów


Zegarek 2019-03-19

Gmina Biskupice prostuje: nie jesteśmy bierni w walce ze smogiem, wymieniliśmy 2,5% kotłów

Kilka tygodni temu opublikowaliśmy informację dotyczące tempa wymiany kotłów w krakowskim „obwarzanku”. Ich prezentacji towarzyszyła konferencja prasowa, podczas której pojawiła się błędna informacja, że gmina Biskupice nie wymieniła żadnego kotła.

W rzeczywistości żadnego kotła nie wymieniła gmina Mogilany*.

Ta informacja wywołała słuszne oburzenie w Urzędzie Gminy Biskupice, który zażądał sprostowania. W otrzymanym piśmie czytamy między innymi: „Stwierdzenie, że jesteśmy bierni i nie podejmujemy żadnych działań związanych z wymianą przestarzałych źródeł ciepła jest krzywdzące i niezgodne z prawdą”. Po czym następuje wyliczenie tego, że ze środków RPO WM 2014-2020 do tej pory wymieniono 53 kotły. Pełną treść sprostowania przeczytacie tutaj:

Inwentaryzacja przeprowadzona w roku 2015 wskazywała, że w gminie jest 2080 urządzeń grzewczych na paliwa stałe. 53 kotły to około 2,5 proc. z nich. Zgodnie z danymi (według podsumowania  realizacji Programu  ochrony powietrza  dla województwa  małopolskiego  w 2015, 2016 i 2017 r.  oraz według odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej za rok 2018) w latach 2015‑2018 wymienionych było 27 kotłów, co oznacza około 1,3 proc. urządzeń zinwentaryzowanych w 2015 roku. W związku z tym musimy przychylić się do prośby urzędu i publikujemy całość powyższego sprostowania. Rzeczywiście nie jest prawdą, że gmina nie podejmuje żadnych działań związanych z wymianą przestarzałych źródeł ciepła.

Jakieś działania gmina podejmuje.


* Dane zawarte w pisemnej informacji były poprawne. Błąd pojawił się w rozmowie z dziennikarzem.
Galeria

Zobacz więcej
Antysmogowe SOS!