Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Już dziś głosowanie najważniejszej tegorocznej uchwały małopolskiego sejmiku

Opublikowany 2017-01-23

Dziś podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, ma dojść do głosowania uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Jej celem jest wyeliminowanie najbardziej emisyjnych pieców oraz paliw, które odpowiadają za fatalny stan powietrza w województwie. Małopolska może być pierwszym regionem w Polsce, który realnie zawalczy o czyste powietrze.


Jednak nie ostatnim, bo już wkrótce w jej ślady może pójść Śląsk, który zaczyna obecnie konsultować projekt własnego rozwiązania. – Mam nadzieję, że małopolscy radni staną na wysokości zadania. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Uchwała ma m. in. ograniczyć liczbę najgorszych pieców, tzw. kopciuchów, które dziś stanowią większość kotłów wykorzystywanych w domach w Małopolsce.

Polski Alarm Smogowy był jedną z organizacji, które aktywnie brały udział w procesie konsultacji społecznych. Między innymi złożył petycję podpisaną przez ponad 10 tysięcy osób, w której domagano się przyjęcia uchwały. Swoje petycje złożyły też m. in. Skawiński Alarm Smogowy, stowarzyszenie Płuca Kalwarii oraz mieszkańcy gminy Skała. Także grupa krakowskich radnych i krakowian.


Oprócz niego poparcie dla przyjęcia pierwszej w Polsce wojewódzkiej uchwały antysmogowej wyraziło między innymi 14 uznanych przedstawicieli małopolskiego środowiska medycznego, którzy zrobili to w liście przesłanym do władz województwa. Zwracali w nim uwagę na koszty leczenia chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Jej przyjęcie poparło także 80 profesorów AGH – w zasadzie wszyscy zajmujący się tematyką powiązaną z jakością powietrza. 

Krakowska Izba Turystyki oraz małopolski oddział Polskiej Izby Turystyki także wyraziły poparcie dla przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa, w procesie konsultacyjnym Programu ochrony powietrza.


W ramach konsultacji społecznych poparcie dla uchwały wyraziły też 62 małopolskie gminy oraz powiaty. Sprzeciw wyraziło jedynie 21 z nich.

Mimo to wynik głosowania nie jest przesądzony.

Sesja zaczyna się o godzinie 10.30 przy ul. Racławickiej 56. Głosowanie dotyczące uchwały jest 13 i 14 punktem w porządku obrad.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Za mała Strefa Czystego Transportu w Warszawie – aktywiści recenzują miasto

Opublikowany 2023-01-27 15:45

Warszawa przedstawiła propozycję Strefy Czystego Transportu. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego obszar strefy jest stanowczo za [...]

Przeczytaj więcej

Ile zapłacisz za ogrzewanie domu? – PAS publikuje kalkulator kosztów

Opublikowany 2023-01-24 08:34

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie. Na ich wysokość ma [...]

Przeczytaj więcej

Prokuratura Krajowa zaskarża uchwałę antysmogową dla Mazowsza przedstawiając absurdalne argumenty

Opublikowany 2023-01-17 09:11

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017 posiłkując się [...]

Przeczytaj więcej