Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Małopolska jednogłośnie przyjęła pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową

Opublikowany 2017-01-23

Sejmik Województwa Małopolskiego przegłosował pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową, która obejmie całe województwo. Nowe prawo przyjęto jednogłośnie. Zgodnie głosowali radni Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W czasie sesji oprócz radnych przemawiali mieszkańcy województwa oraz przedstawiciele środowiska medycznego – w tym dr Anna Prokop-Staszecka oraz prof. Ewa Konduracka. O przyjęcie uchwały w imieniu swoim oraz 80 profesorów AGH apelował prof. Piotr Kleczkowski. Głos zabierali mieszkańcy województwa. Krzysztof Wietrzny z Fundacji Planeta oraz Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego. – Dziś nasze dzieci oddychają tylko lekko rozcieńczonym dymem z kominów – mówił ten pierwszy.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie. „Za” było 33 radnych.

– Jestem bardzo zadowolony. To głosowanie powinno stać się początkiem procesu, który z małopolskich domów wyrzuci najbardziej trujące piece, tzw. kopciuchy. Bardzo ważny jest także zakaz używania w Małopolsce najgorszych paliw, mułów i flotokoncentratów. To pomoże Małopolanom złapać oddech. Mamy nadzieję, że w ślad za naszym regionem, pójdą teraz inne. Kolejny może być Śląsk – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

To pierwsza w Polsce uchwała antysmogowa obejmująca całe województwo.

Nowe regulacje nie oznaczają zakazu używania węgla i drewna do ogrzewania budynków. Oznaczają jednak to, że w całym województwie rozpocznie się proces wymiany najbardziej trujących pieców na węgiel, tzw. kopciuchów oraz najgorszych kominków, na nowoczesny sprzęt.

Od 1 lipca w Małopolsce nie będzie możliwa instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy. To okres, jak podkreślają autorzy projektu, dłuższy niż ich żywotność.

Dodatkowo od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Wprowadzony zostanie także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane.

Teraz w ślady Małopolski może pójść województwo śląskie, gdzie trwają konsultacje społeczne podobnej uchwały. Te mają się zakończyć 6. lutego. Uchwała może wejść w życie już we wrześniu.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Ceny paliw z lekkim spadkiem, ale grzanie „kopciuchem” wciąż bardzo drogie – raport cenowy

Opublikowany 2023-05-29 08:41

Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny raport kwartalny pokazujący ceny paliw stałych używanych do ogrzewania domów. [...]

Przeczytaj więcej

Grupa LUX MED partnerem Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-05-26 11:25

Grupa LUX MED została partnerem Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). W ramach współpracy organizacje przeprowadzą m.in. [...]

Przeczytaj więcej

Kampania „Bóg daje życie, smog je odbiera” trafiła do 1000 kościołów

Opublikowany 2023-05-24 15:35

Wierni ponad 1000 parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza [...]

Przeczytaj więcej