Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Stacja monitoringu jakości powietrza staje na wadowickim rynku

Opublikowany 2017-01-23

Od 24 stycznia przez trzy miesiące (a może i dłużej) na wadowickim rynku zostanie zainstalowana stacja monitoringu jakości powietrza umożliwiająca w trybie ciągłym pomiar poziomu zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pojawienie się stacji jest wynikiem współpracy Burmistrza Wadowic z Krakowskim Alarmem Smogowym.
Urządzenie przekazuje dane pomiarowe w trybie ONLINE, co pozwoli na określenie godzinowych stężeń zanieczyszczeń, a mieszkańcom sprawdzanie na bieżąco jakości powietrza.

-Szczegółowa analiza jakości powietrza na terenie naszego miasta wskaże, w jakich godzinach wzrasta zanieczyszczenie powietrza i czy faktycznie dominującą rolę w tym zjawisku odgrywa niska emisji – tłumaczy burmistrz Wadowic, Mateusz Klinowski.
Będzie ona wykonywana przez specjalistów z Krakowskiego Alarmu Smogowego we współpracy z naukowcami z AGH w Krakowie.

-Mamy nadzieję, że dostęp do bieżącej informacji o jakości powietrza stanowić będzie dodatkowy bodziec dla mieszkańców naszej Gminy do wymiany przestarzałych źródeł ciepła – dodaje Klinowski.

Oficjalne uruchomienie stacji pomiarowej z udziałem Burmistrza Wadowic oraz przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego odbędzie się w najbliższy wtorek (24 stycznia) o godzinie 10:00 na placu Jana Pawła II (rynek).

Chwilę później zapraszamy do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (I piętro) na krótką konferencję prasową dotyczącą problematyki zanieczyszczenia powietrza.

Wyniki pomiarów można śledzić u nas na stronie TUTAJ


Pomiar jakości powietrza w Wadowicach prowadzony w ramach projektu LIFE IP MALOPOLSKA – "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze"


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Akademia Alarmów Smogowych wspiera lokalny aktywizm – 18 nowych inicjatyw społecznych

Opublikowany 2024-03-01 09:15

Dzięki wsparciu “Akademii Alarmów Smogowych” w ostatnich trzech latach do Polskiego Alarmu Smogowego dołączyło aż [...]

Przeczytaj więcej

Zadymiony krakowski “obwarzanek” – prawie 12 tysięcy “kopciuchów”

Opublikowany 2024-02-29 10:33

Krakowski Alarm Smogowy podsumował liczbę funkcjonujących w gminach Metropolii Krakowskiej pozaklasowych pieców i kotłów na [...]

Przeczytaj więcej

Pomimo łagodnej zimy, mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego wciąż czarne

Opublikowany 2024-02-15 08:28

„Zobacz czym oddychasz. Zmień to” - to piąta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego. W jej [...]

Przeczytaj więcej