Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Stacja monitoringu jakości powietrza staje na wadowickim rynku

Opublikowany 2017-01-23

Od 24 stycznia przez trzy miesiące (a może i dłużej) na wadowickim rynku zostanie zainstalowana stacja monitoringu jakości powietrza umożliwiająca w trybie ciągłym pomiar poziomu zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pojawienie się stacji jest wynikiem współpracy Burmistrza Wadowic z Krakowskim Alarmem Smogowym.
Urządzenie przekazuje dane pomiarowe w trybie ONLINE, co pozwoli na określenie godzinowych stężeń zanieczyszczeń, a mieszkańcom sprawdzanie na bieżąco jakości powietrza.

-Szczegółowa analiza jakości powietrza na terenie naszego miasta wskaże, w jakich godzinach wzrasta zanieczyszczenie powietrza i czy faktycznie dominującą rolę w tym zjawisku odgrywa niska emisji – tłumaczy burmistrz Wadowic, Mateusz Klinowski.
Będzie ona wykonywana przez specjalistów z Krakowskiego Alarmu Smogowego we współpracy z naukowcami z AGH w Krakowie.

-Mamy nadzieję, że dostęp do bieżącej informacji o jakości powietrza stanowić będzie dodatkowy bodziec dla mieszkańców naszej Gminy do wymiany przestarzałych źródeł ciepła – dodaje Klinowski.

Oficjalne uruchomienie stacji pomiarowej z udziałem Burmistrza Wadowic oraz przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego odbędzie się w najbliższy wtorek (24 stycznia) o godzinie 10:00 na placu Jana Pawła II (rynek).

Chwilę później zapraszamy do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (I piętro) na krótką konferencję prasową dotyczącą problematyki zanieczyszczenia powietrza.

Wyniki pomiarów można śledzić u nas na stronie TUTAJ


Pomiar jakości powietrza w Wadowicach prowadzony w ramach projektu LIFE IP MALOPOLSKA – "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze"


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Ceny paliw z lekkim spadkiem, ale grzanie „kopciuchem” wciąż bardzo drogie – raport cenowy

Opublikowany 2023-05-29 08:41

Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny raport kwartalny pokazujący ceny paliw stałych używanych do ogrzewania domów. [...]

Przeczytaj więcej

Grupa LUX MED partnerem Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-05-26 11:25

Grupa LUX MED została partnerem Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). W ramach współpracy organizacje przeprowadzą m.in. [...]

Przeczytaj więcej

Kampania „Bóg daje życie, smog je odbiera” trafiła do 1000 kościołów

Opublikowany 2023-05-24 15:35

Wierni ponad 1000 parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza [...]

Przeczytaj więcej