Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Konferencja prasowa KAS

Opublikowany 2014-01-23

21. stycznia w krakowskim "Czułym Barbarzyńcy" odbyła się konferencja prasowa, którą zorganizowaliśmy wspólnie z radnymi dzielnicowymi miasta Krakowa.

Przedstawiliśmy na niej wspólny list KAS oraz ponad 30 radnych dzielnicowych (w tym 5 przewodniczących dzielnic) skierowany do Prezydenta Miasta Krakowa. Jest to apel o stworzenie programu dopłat do termomodernizacji domów, których właściciele będą musieli wymienić kocioł węglowy na inny rodzaj ogrzewania.

W Krakowie jest 33 tys. domów jednorodzinnych z których 12 tys. ogrzewanych jest kotłami na węgiel. Do 2018 r. właściciele tych domów będą musieli zrezygnować z ogrzewania węglowego. Nie do wszystkich z tych domów dotrze sieć ciepłownicza. Dlatego też właścicielom tych domów miasto powinno zaoferować wsparcie w postaci dopłat do termomodernizacji. Oszczędność energii jest najatrakcyjniejszym „paliwem” i powinna być wspierana przez miasto. Dzięki termomodernizacji obniża się zużycie energii w domu, co zmniejsza rachunki za energię. Termomodernizacja pozwoli zrekompensować koszty przejścia z węgla na ekologiczne źródło ciepła.
Inwestycje w oszczędność energii w domu są jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej w nadchodzącej perspektywie finansowej, tak więc miasto może sfinansować te działania ze środków UE. Dofinansowanie może również pochodzić z programu KAWKA oraz WFOŚiGW.

Podczas konferencji przedstawiliśmy też prezentację dlaczego miasto powinno wspierać termomodernizację domów i mieszkań.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

“Mobilne płuca” pokażą jakim powietrzem oddychamy – PAS apeluje do koalicjantów o przyspieszenie walki ze smogiem

Opublikowany 2023-11-16 10:01

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień [...]

Przeczytaj więcej

Smogowy ranking PAS – walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty

Opublikowany 2023-11-02 12:51

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła [...]

Przeczytaj więcej

Raport PAS – grzanie „kopciuchem” wciąż drogie, ceny węgla ustabilizowały się

Opublikowany 2023-11-02 10:01

Ceny węgla, pelletu i drewna kominkowego ustabilizowały się – podaje Polski Alarm Smogowy. Mimo tego [...]

Przeczytaj więcej