Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Konferencja prasowa KAS

Opublikowany 2014-01-23

21. stycznia w krakowskim "Czułym Barbarzyńcy" odbyła się konferencja prasowa, którą zorganizowaliśmy wspólnie z radnymi dzielnicowymi miasta Krakowa.

Przedstawiliśmy na niej wspólny list KAS oraz ponad 30 radnych dzielnicowych (w tym 5 przewodniczących dzielnic) skierowany do Prezydenta Miasta Krakowa. Jest to apel o stworzenie programu dopłat do termomodernizacji domów, których właściciele będą musieli wymienić kocioł węglowy na inny rodzaj ogrzewania.

W Krakowie jest 33 tys. domów jednorodzinnych z których 12 tys. ogrzewanych jest kotłami na węgiel. Do 2018 r. właściciele tych domów będą musieli zrezygnować z ogrzewania węglowego. Nie do wszystkich z tych domów dotrze sieć ciepłownicza. Dlatego też właścicielom tych domów miasto powinno zaoferować wsparcie w postaci dopłat do termomodernizacji. Oszczędność energii jest najatrakcyjniejszym „paliwem” i powinna być wspierana przez miasto. Dzięki termomodernizacji obniża się zużycie energii w domu, co zmniejsza rachunki za energię. Termomodernizacja pozwoli zrekompensować koszty przejścia z węgla na ekologiczne źródło ciepła.
Inwestycje w oszczędność energii w domu są jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej w nadchodzącej perspektywie finansowej, tak więc miasto może sfinansować te działania ze środków UE. Dofinansowanie może również pochodzić z programu KAWKA oraz WFOŚiGW.

Podczas konferencji przedstawiliśmy też prezentację dlaczego miasto powinno wspierać termomodernizację domów i mieszkań.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Mieszkańcy Nowej Huty mówią “nie” Strefie Przemysłowej – nowe badania opinii publicznej

Opublikowany 2024-05-23 10:10

Zdecydowana większość mieszkańców Nowej Huty sprzeciwia się zlokalizowaniu na terenie Kombinatu Strefy Przemysłowej, która pozwoliłaby [...]

Przeczytaj więcej

Kraków nie jest już stolicą smogu – historyczna poprawa jakości powietrza

Opublikowany 2024-05-09 09:02

Kraków przestał być polską stolicą smogu. Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około [...]

Przeczytaj więcej

Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy – ranking PAS

Opublikowany 2024-04-16 10:53

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania [...]

Przeczytaj więcej