Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Konferencja w Urzędzie Miasta Krakowa

Opublikowany 2014-01-22

21 stycznia w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja, na której został ogłoszony nowy nabór wniosków do Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Padła też oficjalna informacja o powołaniu Punktu informacyjno – doradczego, do którego mieszkańcy zainteresowani wymianą pieca węglowego będą mogli przychodzić od 1 marca 2014 roku. Niepokojącą wiadomością jest fakt, że punkt ten ma powstać w Nowej Hucie, na osiedlu Zgody 2. Powołanie takiego punktu było konieczne ze względu  na pomoc mieszkańcom w przejściu przez skomplikowany proces aplikowania o dotację do zmiany systemu ogrzewania, uzyskanie dopłaty do rachunku z MOPS, a przede wszystkim wybór odpowiedniego i najtańszego sposobu ogrzewania.  Usytuowanie go  w Nowej Hucie, gdzie sieć MPEC jest dość dobrze rozwinięta, spowoduje zniechęcenie i utrudnienie dotarcia do niego tym, którzy najprawdopodobniej będą w większości beneficjentami programu PONE – mieszkańców z dzielnic I, II, która została w ostatnim czasie zinwentaryzowana pod względem ilości pieców.  Naszym zdaniem powinien on powstać w centrum miasta, aby łatwy dostęp mieli do niego wszyscy mieszkańcy. Martwi nas też fakt, że zamiast zespołu ekspertów ze wszystkich instytucji zaangażowanych w problem niskiej emisji w punkcie informacyjno-doradczym zastaniemy tylko jednego urzędnika.
W dalszej części konferencji prezydent  Tadeusz Trzmiel przekonywał, że poprawa jakości powietrza to priorytet dla Miasta, w związku z tym na ten cel zarezerwowano w budżecie miasta 2,8 mln zł. Z programu KAWKA na lata 2014 – 2015 Kraków ma zapisane 38 mln. W kolejnej transzy tego programu na likwidację niskiej emisji będzie przeznaczone 278 mln zł. Mamy nadzieję, że Kraków, jako jedno z trzech najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej , przygotuje właściwy program, gdyż jak już wiemy – za dobrym programem idą duże pieniądze.
W ramach  programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) na ograniczenie niskiej emisji jest zapisane 40 mln euro. W związku z tym, w połowie stycznia 2014 zostało podpisane porozumienie z gminami ościennymi. Na realizację Programu Osłonowego (dopłat do rachunków za ogrzewanie) w budżecie miasta jest zarezerwowane 377 tys. „ Jednak w zależności od ilości wniosków, ta kwota będzie mogła być podwyższona, w miarę potrzeb.” – powiedział na wczorajszej konferencji prasowej Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji. W styczniu do MOPSu wpłynęło już 10 wniosków o dofinansowanie zwiększonych kosztów ogrzewania.
W 2013 roku miasto na likwidację niskiej emisji przeznaczyło 22, 5 mln zł. W związku z tym pozbyliśmy się 1591 palenisk węglowych i 255 kotłowni. W założeniach na 2014 rok została podana kwota 27 mln zł, w tym 4 mln na odnawialne źródła energii. I znów obietnica prezydenta Tadeusza Trzmiela: „ Jeżeli zapotrzebowanie będzie wyższe, będzie możliwość zdobywania nowych środków na ten cel.” Mamy nadzieję, ponieważ zostały nam tylko 4 lata i (optymistycznie) 30 tysięcy pieców. W takim tempie nie uda się zlikwidować wszystkich.
MPEC w latach 2008-2013 przyłączył do sieci cieplnej 151 budynków, wyłączając z eksploatacji 2 280 pieców węglowych i 45 kotłowni na paliwa stałe. W samym 2013 roku było to 30 budynków, czyli ok 500 pieców. W zinwentaryzowanym  obszarze wewnątrz II obwodnicy zliczono 126 budynków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie sieci cieplnej. Do 85 z nich MPEC wysłał już oferty podłączeń, do pozostałych zostaną one wysłane przed końcem stycznia 2014 roku.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Spaliny samochodowe zatruwają Kraków – nowe badanie jakości powietrza

Opublikowany 2023-11-30 11:01

Krakowski Alarm Smogowy zmierzył stężenia dwutlenku azotu w 44 lokalizacjach w Krakowie. We wszystkich punktach [...]

Przeczytaj więcej

“Mobilne płuca” pokażą jakim powietrzem oddychamy – PAS apeluje do koalicjantów o przyspieszenie walki ze smogiem

Opublikowany 2023-11-16 10:01

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień [...]

Przeczytaj więcej

Smogowy ranking PAS – walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty

Opublikowany 2023-11-02 12:51

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła [...]

Przeczytaj więcej