Dziś, przed inauguracją roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Audytorium Maximum przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego przekazali na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy apel, który podpisało już ponad 10 tysięcy obywateli.
W apelu zwracają się oni o podpisanie nowelizacji art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, która pozwoli samorządom na wyeliminowanie najbardziej trujących urządzeń grzewczych i paliw stosowanych do ogrzewania. Nowelizacja stwarza szansę na znaczne ograniczenie wysoce szkodliwego zjawiska, jakim jest spalanie śmieci w domowych instalacjach grzewczych, poprzez możliwość wprowadzania wymogów emisyjnych dla domowych kotłów i pieców.
Przed spotkaniem z Prezydentem pracownikom Kancelarii Prezydenta zostały przekazane zużyte filtry z pyłomierzy, obrazujące jakość małopolskiego powietrza. Filtry z oficjalnych stacji monitoringu nie pozostawiają złudzeń – powietrze jakim oddychają mieszkańcy Małopolski jest trujące. Takie same filtry znajdziemy w Krakowie, Zakopanem, Rabce czy Suchej Beskidzkiej.
Podczas krótkiego spotkania z Prezydentem, w imieniu wszystkich obywateli, przedstawiciele poprosili o podpisanie nowelizacji ustawy antysmogowej.
Prezydent odpowiedział, że już jako poseł zajmował się problemem powietrza w Krakowie i że już niedługo, bo do 6 października podejmie decyzje.
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 25 września 2015 oddalił skargi kasacyjne, uznając nieważność antysmogowej uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że w Krakowie nie ma skutecznych regulacji, które pozwoliłyby na walkę z niską emisją.