Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Krakowska uchwała antysmogowa nieważna

Opublikowany 2015-09-28

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne uznając nieważność antysmogowej uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że w Krakowie nie ma skutecznych regulacji, które pozwoliłyby na walkę z niską emisją!

Sąd stwierdził, że dopiero na podstawie znowelizowanej ustawy „Prawo ochrona środowiska”, Sejmik Wojewódzki będzie mógł podjąć uchwałę określając jej celowość i wyłączenia podmiotów na przykład mających pozwolenia na emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

To pokazuje, jak ważne jest wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy.

To, między innymi, wątpliwości prawne wobec dotychczasowego brzmienia artykułu 96 "Prawa ochrona środowiska" były jednym z powodów, dla których została przygotowana nowelizacja tej ustawy.

Podczas dzisiejszego spotkania w Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego podniesiona została kwestia podpisania nowelizacji. Tylko pozytywna decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy daje możliwość wprowadzania koniecznych regulacji w zakresie ochrony powietrza. Na ręce Ministra Wojciecha Kolarskiego został złożony apel o podpisanie ustawy, pod którym podpisało się niemal 10 tysięcy obywateli. Podczas spotkania swój apel do prezydenta złożyli także lekarze.

O tym, czy w Polsce będą jasne przepisy regulujące ochronę powietrza, zdecyduje Prezydent Andrzej Duda, który na podjęcie decyzji ma czas do 6 października


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kopciuchy nie wracają do Krakowa – uchwała antysmogowa obroniona

Opublikowany 2023-08-30 08:46

W poniedziałkowy wieczór Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił w głosowaniu inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. [...]

Przeczytaj więcej

KAS złożył wniosek do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kombinat”

Opublikowany 2023-07-11 12:16

Dziś złożyliśmy wniosek do projektu MPZP obszaru "Kombinat, w którym proponujemy zapis, aby utworzenie strefy [...]

Przeczytaj więcej

Jak szybko zwraca się inwestycja w ocieplenie domu? – wyniki audytu Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-06-20 09:55

Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja, która zwraca się po okresie od [...]

Przeczytaj więcej