Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Krakowska uchwała antysmogowa nieważna

Opublikowany 2015-09-28

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne uznając nieważność antysmogowej uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że w Krakowie nie ma skutecznych regulacji, które pozwoliłyby na walkę z niską emisją!

Sąd stwierdził, że dopiero na podstawie znowelizowanej ustawy „Prawo ochrona środowiska”, Sejmik Wojewódzki będzie mógł podjąć uchwałę określając jej celowość i wyłączenia podmiotów na przykład mających pozwolenia na emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

To pokazuje, jak ważne jest wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy.

To, między innymi, wątpliwości prawne wobec dotychczasowego brzmienia artykułu 96 "Prawa ochrona środowiska" były jednym z powodów, dla których została przygotowana nowelizacja tej ustawy.

Podczas dzisiejszego spotkania w Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego podniesiona została kwestia podpisania nowelizacji. Tylko pozytywna decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy daje możliwość wprowadzania koniecznych regulacji w zakresie ochrony powietrza. Na ręce Ministra Wojciecha Kolarskiego został złożony apel o podpisanie ustawy, pod którym podpisało się niemal 10 tysięcy obywateli. Podczas spotkania swój apel do prezydenta złożyli także lekarze.

O tym, czy w Polsce będą jasne przepisy regulujące ochronę powietrza, zdecyduje Prezydent Andrzej Duda, który na podjęcie decyzji ma czas do 6 października


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kraków nie jest już stolicą smogu – historyczna poprawa jakości powietrza

Opublikowany 2024-05-09 09:02

Kraków przestał być polską stolicą smogu. Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około [...]

Przeczytaj więcej

Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy – ranking PAS

Opublikowany 2024-04-16 10:53

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania [...]

Przeczytaj więcej

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej