Dziś podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego, ma dojść do głosowania uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Jej celem jest wyeliminowanie najbardziej emisyjnych pieców oraz paliw, które odpowiadają za fatalny stan powietrza w województwie. Małopolska może być pierwszym regionem w Polsce, który realnie zawalczy o czyste powietrze.
Jednak nie ostatnim, bo już wkrótce w jej ślady może pójść Śląsk, który zaczyna obecnie konsultować projekt własnego rozwiązania. – Mam nadzieję, że małopolscy radni staną na wysokości zadania. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Uchwała ma m. in. ograniczyć liczbę najgorszych pieców, tzw. kopciuchów, które dziś stanowią większość kotłów wykorzystywanych w domach w Małopolsce.
Polski Alarm Smogowy był jedną z organizacji, które aktywnie brały udział w procesie konsultacji społecznych. Między innymi złożył petycję podpisaną przez ponad 10 tysięcy osób, w której domagano się przyjęcia uchwały. Swoje petycje złożyły też m. in. Skawiński Alarm Smogowy, stowarzyszenie Płuca Kalwarii oraz mieszkańcy gminy Skała. Także grupa krakowskich radnych i krakowian.
Oprócz niego poparcie dla przyjęcia pierwszej w Polsce wojewódzkiej uchwały antysmogowej wyraziło między innymi 14 uznanych przedstawicieli małopolskiego środowiska medycznego, którzy zrobili to w liście przesłanym do władz województwa. Zwracali w nim uwagę na koszty leczenia chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Jej przyjęcie poparło także 80 profesorów AGH – w zasadzie wszyscy zajmujący się tematyką powiązaną z jakością powietrza.
Krakowska Izba Turystyki oraz małopolski oddział Polskiej Izby Turystyki także wyraziły poparcie dla przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa, w procesie konsultacyjnym Programu ochrony powietrza.
W ramach konsultacji społecznych poparcie dla uchwały wyraziły też 62 małopolskie gminy oraz powiaty. Sprzeciw wyraziło jedynie 21 z nich.
Mimo to wynik głosowania nie jest przesądzony.
Sesja zaczyna się o godzinie 10.30 przy ul. Racławickiej 56. Głosowanie dotyczące uchwały jest 13 i 14 punktem w porządku obrad.