Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

KAS rusza z kampanią – wymień piec, to się opłaca!

Opublikowany 2023-04-26

Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął kampanię zachęcającą do wymiany przestarzałych kotłów oraz ocieplenia domów. W Małopolsce pozostało jeszcze 12 miesięcy na dokonanie wymiany „kopciucha” - od 1 maja 2024 obowiązywać będzie całkowity zakaz ich użytkowania. KAS zachęca do wzięcia dotacji, ocieplenia domu i wymiany kotła przypominając, że po zrealizowaniu takiej inwestycji koszty ogrzewania domu mogą być niższe nawet trzykrotnie! 

Już za 12 miesięcy w Małopolsce wejdzie w życie całkowity zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najbardziej zanieczyszczających i najmniej efektywnych kotłów na węgiel i drewno. Choć liczba tego typu kotłów systematycznie spada, to wciąż stanowią one jedyne źródło ogrzewania w kilkudziesięciu tysiącach budynków w naszym regionie. W swojej kampanii Krakowski Alarm Smogowy pokazuje jak uzyskać dofinansowanie na wymianę kotła i ocieplenie domu oraz jak taka inwestycja może obniżyć rachunki za ogrzewanie. 

Kampania KAS rozpoczęła się 10 kwietnia i potrwa miesiąc. Ma ona dotrzeć przede wszystkim do mieszkańców mniejszych miejscowości w Małopolsce. Kampania jest realizowana w ponad 50 lokalnych i regionalnych serwisach internetowych. W ramach akcji w widocznych miejscach w górnej części serwisów prezentowany jest banner internetowy przekierowujący do artykułu na temat dofinansowania na wymianę kotła i ocieplenie domu oraz korzyści płynących z przeprowadzenia tych inwestycji.

 

W naszej kampanii pokazujemy, że teraz naprawdę warto zainwestować w nowe źródło ogrzewania i ocieplenie domu. Niedawno dotacje w programie Czyste Powietrze wzrosły niemal dwukrotnie. W zależności od tego ile zarabiamy możemy otrzymać do 66 tys. zł, 99 tys. zł lub 135 tys. zł dotacji na instalację nowego ogrzewania oraz na ocieplenie domu. To bardzo duże wsparcie i mamy nadzieję, że Małopolanie z niego skorzystają.

- mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Ocieplając dom możemy zmniejszyć koszt ogrzewania o połowę, a nawet więcej. Na przykład, w słabo ocieplonym domu o powierzchni 140 m2 zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę, koszty ogrzewania domu i ciepłej wody starym kotłem węglowym, przy wysokich cenach węgla z ostatniego sezonu grzewczego, sięgały nawet 15 500 zł rocznie. Ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien, może zmniejszyć ten koszt nawet do 8 000 zł, a więc niemal o połowę. Możemy płacić jeszcze mniej za ogrzewanie, jeśli zrezygnujemy z “kopciucha” i zainstalujemy bardziej nowoczesne ogrzewanie. Ogrzewanie tego samego domu kotłem gazowym będzie nas kosztować odpowiednio: przy złej izolacji 9 800 zł, a przy dobrej 5 400 zł. Natomiast pompa ciepła to jeszcze większe oszczędności – zapewni ciepło za 9 100 zł (dom słabo ocieplony) lub 5 050 zł (dom dobrze ocieplony). Dzięki ociepleniu domu i zmianie starego kotła na nowoczesne urządzenie grzewcze można płacić za ogrzewanie nawet trzy razy mniej.

Dzięki takiej inwestycji osoby, które wciąż ogrzewają się starymi kotłami na węgiel i drewno, mogą nie tylko przestać zanieczyszczać powietrze, ale też znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i przygotować się na ewentualne zawirowania cen paliw czy braki surowców w przyszłym sezonie grzewczym.

- dodaje Dworakowska.

W Małopolsce wciąż około 90 000 budynków ogrzewanych jest jedynie za pomocą kotłów, które nie spełniają przepisów antysmogowych, które wchodzą w życie 1 maja 2024roku - a więc kotłów poniżej 3 klasy lub bez tabliczki znamionowej. KAS ma nadzieję, że dzięki kampanii informacje o atrakcyjnych dotacjach dotrą do osób, które ciągle korzystają z pozaklasowych kotłów. Kampania została sfinansowana ze środków Clean Air Fund. 


O Autorze

Natalia

 

Debata o przyszłości Nowej Huty – scenariusze rozwoju a oczekiwania mieszkańców

Opublikowany 2024-06-12 15:58

Serdecznie zapraszamy na publiczną debatę o przyszłości nowohuckiego Kombinatu, organizowaną przez Krakowski Alarm Smogowy. Partnerem [...]

Przeczytaj więcej

Nowy lider Czystego Powietrza – Mazowsze wygrywa w 2023 roku

Opublikowany 2024-06-06 08:42

Polski Alarm Smogowy sprawdził gdzie w 2023 roku składano najwięcej wniosków do Programu Czyste Powietrze. [...]

Przeczytaj więcej

Zaproszenie na 3. webinar Akademii Czystego Powietrza 2024

Opublikowany 2024-05-29 10:14

Przygotowanie i realizacja inwestycji w teorii oraz wymiana źródła ciepła i termomodernizacja w praktyce – [...]

Przeczytaj więcej