W Nowej Hucie ma powstać Strefa Przemysłowa, która pozwoli na budowanie w niej uciążliwych dla środowiska zakładów. Praktyka działania tego rodzaju stref w innych miastach oraz liczne przykłady niewydolności służb państwowych - takich jak inspekcja ochrony środowiska - w kontrolowaniu przemysłu pokazuje, że powstanie strefy będzie zagrożeniem dla stanu środowiska w Nowej Hucie i Krakowie oraz dla zdrowia jej mieszkańców. Dlatego sprzeciwiamy się planom jej ustanowienia.
W polskich realiach narzędzia do kontroli zakładów przemysłowych są ograniczone i nieefektywne. Pokazują to liczne przykłady miast, w których działają fabryki. W tym także Nowej Huty, w której od lat utrudnia się dostęp do informacji o środowisku, a reakcje służb ochrony środowiska na zgłoszenia o nieprawidłowościach, są wysoce niezadowalające.
Utworzenie strefy spowoduje, że przybędzie uciążliwych zakładów, które będą zatruwać środowisko, a możliwość ich kontrolowania i ograniczania emisji zanieczyszczeń będzie trudna lub niemożliwa. To będzie miało stały i negatywny wpływ nie tylko na mającą 300 tysięcy mieszkańców Nową Hutę, ale też na cały Kraków.
Jako mieszkańcy skupieni w organizacji Krakowski Alarm Smogowy, od lat angażujący się w działania związane z ochroną powietrza, kategorycznie sprzeciwiamy się projektowi Strefy Przemysłowej i rozwijaniu w Krakowie brudnego przemysłu i wnioskujemy - takie uwagi złożyliśmy dziś w konsultacjach społecznych - o zakaz jej tworzenia w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Kombinat".
Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził przepisy zakazujące mieszkańcom korzystania z wysokoemisyjnych sposobów ogrzewania (zakaz spalania węgla i drewna). Tutaj też powstała pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu, zakazująca wjazdu do miasta najbardziej trującym, starym samochodom. Utworzenie wewnątrz Strefy Czystego Transportu strefy, w której przemysł może niemal bezkarnie zatruwać środowisko, byłoby jaskrawym absurdem.
Nakładanie ograniczeń na mieszkańców, kiedy jednocześnie daje się możliwość zwiększania emisji przemysłowych przedsiębiorcom, jest niesprawiedliwe i nielogiczne. Tymczasem właśnie to chcą zrobić krakowscy urzędnicy, którzy na wniosek właściciela Kombinatu pracują nad wprowadzeniem zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Terenu, chcąc ułatwić rozwój emisyjnej działalności przemysłowej.
Nie zgadzamy się na to.
Uwagi Krakowskiego Alarmu Smogowego w ramach konsultacji dostępne są poniżej:
Uwagi w ramach konsultacji społecznych_Krakowski Alarm Smogowy