Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

„Biznes kontra smog”: niemal 10 tys. uczestników dowiedziało się jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza

Opublikowany 2019-04-12

128 wolontariuszy z firm tworzących program „Biznes kontra smog” w ciągu zimy przeszkoliło niemal 10 tys. dzieci i młodzieży, w zakresie dbałości o czyste powietrze i przeciwdziałania powstawaniu smogu. W programie wzięło udział 139 placówek edukacyjnych, przede wszystkim ze Śląska i Małopolski. To pierwsze tak szerokie porozumienie firm na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. W planach kolejna edycja programu.

Program wolontariatu pracowniczego „Biznes kontra smog” powstał z inicjatywy firmy doradczej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia ASPIRE, zrzeszając 10 przedsiębiorstw: Akamai, Amway, Aon, CANPACK Group, Cisco, Hitachi Vantara, Herbalife Nutrition, Jacobs (Ch2M), Wilson HCG oraz Zurich Insurance Company LTD. Celem projektu jest edukacji dzieci i młodzieży w zakresie smogu i czystości powietrza.

„Wierzymy, że dobra edukacja jest pierwszym i być może najtrudniejszym krokiem w rozwiązywaniu większości problemów. Pozytywna reakcja ze strony uczestników naszych szkoleń, ich aktywne uczestnictwo i chęć kontynuowania tego typu zajęć, utwierdziła nas w przekonaniu, że jako biznes mamy ogromny społeczny potencjał, dlatego już pracujemy nad kolejną edycją programu” – mówi Bartosz Jasiołek, partner w PwC.

Pracownicy-wolontariusze wszystkich zrzeszonych firm i stowarzyszeń od października 2018 do marca 2019 prowadzili szkolenia w szkołach i przedszkolach, wyjaśniając czym jest smog, skąd się bierze i jak można przeciwdziałać temu zjawisku. W sumie w zajęciach wzięło udział niemal 10 tys. dzieci ze 139 placówek, przede wszystkim z województw śląskiego i małopolskiego, ale także z Łodzi i Opola.

„Zanieczyszczenie powietrza to problem nas wszystkich. Wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, czyli podstawy jakości naszego życia. Odpowiednia edukacja to obok przepisów prawnych i programów finansowych jeden z trzech filarów działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Jak najwcześniejsze edukowanie o skali i źródłach zjawiska, o tym co możemy zrobić aby powietrze było w naszej okolicy czystsze, pozwoli sukcesywnie utrwalać pozytywne wzorce i zachowania, a tym samym chronić środowisko i nas samych”, podkreśla Anna Dworakowska, współzałożycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Program „Biznes kontra smog” to pierwsze na polskim rynku tak szerokie porozumienie przedsiębiorstw w obszarze zaangażowania społecznego.

„Dzięki współpracy tylu firm udało nam się pomnożyć możliwości pojedynczych grup wolontariuszy i zrealizować z sukcesem pierwszą edycję tego niezwykle potrzebnego w Polsce programu. Jestem niezwykle dumny, że firmy zrzeszone w ASPIRE aktywnie włączyły się do udziału w projekcie i już deklarują chęć udziału w kolejnych edycjach”, mówi Andrew Hallam, sekretarz generalny Stowarzyszenia ASPIRE.

Więcej informacji o projekcie jest dostępnych na stronie facebook.com/BiznesKontraSmog.

Deklaracja firm zaangażowanych w program „Biznes kontra smog”

„Odpowiadając na jedno z najważniejszych wyzwań naszego społeczeństwa, jakim jest zła jakość powietrza i środowiska naturalnego w Polsce, deklarujemy swoje pełne zaangażowanie w program ‘Biznes kontra smog’, działając na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej Polaków”.

Źródło: informacja prasowa.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

“Strefa Przemysłowa byłaby katastrofą dla Krakowa”. Ważne deklaracje podczas debaty o Nowej Hucie

Opublikowany 2024-06-21 13:15

O Strefie Przemysłowej i przyszłości zakładów na terenie Kombinatu, a także o stanie środowiska i [...]

Przeczytaj więcej

Nowy rząd – stare normy węgla? Czy branża górnicza znów będzie górą? Apel ekspertów

Opublikowany 2024-06-19 14:43

Czy znowu interes branży górniczej przeważy nad zdrowiem i życiem milionów Polaków – pytają eksperci [...]

Przeczytaj więcej

Debata o przyszłości Nowej Huty – scenariusze rozwoju a oczekiwania mieszkańców

Opublikowany 2024-06-12 15:58

Serdecznie zapraszamy na publiczną debatę o przyszłości nowohuckiego Kombinatu, organizowaną przez Krakowski Alarm Smogowy. Partnerem [...]

Przeczytaj więcej