Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Ustawa o kontroli jakości węgla o krok bliżej

Opublikowany 2018-04-28

Podczas posiedzenia Komisji Energetyki, 25 kwietnia posłowie jednogłośnie przyjęli w pierwszym czytaniu projekt ustawy o kontroli jakości węgla. Ta ustawa kluczowa dla poprawy jakości powietrza w Polsce może być przegłosowana przez Parlament jeszcze w tym kwartale.

Przyjęcie projektu jest krokiem milowym w kwestii regulowania jakości węgla. Czekamy na nią od wielu lat – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Normy jakości węgla wraz z normami emisyjnymi dla kotłów były od lat postulatami PAS. Bez tych regulacji prawnych rozmowa o poprawie czystości powietrza w Polsce nie miała większego sensu. Podczas posiedzenia Komisji Energetyki posłowie jednogłośnie przyjeli projekt ustawy o kontroli jakości paliw stałych.

Według zapewnień wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego ustawa powinna zostać przyjęta jeszcze w tym kwartale, z 14 dniowym vacatio legis, tak, aby nowe przepisy objeły tych, którzy dokonywać będą zakupu węgla na nadchodzący sezon grzewczy. Zdaniem ministra tak szybkie przyjęcie ustawy przez Parlament da rynkowi i kopalniom czas na dostosowanie się i wywoła "spokój zakupowy".

Min. Tobiszowski podkreślił, że ustawa to "zmiana cywilizacyjna" i dodał, że zakazane flotokoncentraty i muły kopalniane zostaną zastąpione paliwem lepszej jakości.

Wraz z ustawą Ministerstwo Energii zaproponuje rozporządzenie określające parametry jakości wegla, według których odbywać się będzie kontrola na składach węgla. Nie wiadomo obecnie, jakie paramety jakości znajdą się w rozporządzeniu.

To czy ustawa przyniesie realną zmianę zależeć będzie od parametrów określonych w rozporządzeniu Ministra Energii. Będziemy aktywnie zabiegać, by te parametry były jak najlepsze – mówi Andrzej Guła.

Źródło: informacja prasowa PAS.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

PAS ocenia reformę “Czystego Powietrza” – nierozwiązane problemy imniej gospodarstw domowych w programie

Opublikowany 2024-12-18 09:32

Po niezapowiedzianym zawieszeniu programu, które spowodowało chaos i wywołało falę krytyki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska [...]

Przeczytaj więcej

Organizacje społeczne za szybszym odblokowaniem programu “Czyste Powietrze” – zmiany można wprowadzić w mniej niż miesiąc

Opublikowany 2024-12-12 08:06

Trzydzieści organizacji pozarządowych, m.in. Greenpeace, WWF, Fundacja Instrat, Fundacja Instytut Reform, Fundacja Frank Bold, ClientEarth [...]

Przeczytaj więcej

Ponad tysiąc miast i gmin domaga się niezwłocznego odwieszenia programu Czyste Powietrze

Opublikowany 2024-12-09 13:47

Zawieszenie programu Czyste Powietrze napotyka na zdecydowany sprzeciw samorządowców. Ponad tysiąc gmin zrzeszonych w związkach [...]

Przeczytaj więcej