Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Małopolska w zdrowej atmosferze – program LIFE

Opublikowany 2015-04-09

37 gmin z Małopolski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i władze województwa podpisały porozumienie w sprawie wspólnego ubiegania się o dofinansowanie w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze".

Program LIFE zakłada m.in. stworzenie sieci tzw. eko-doradców, którzy w gminach będą wdrażać program walki z zanieczyszczeniami powietrza. Wartość projektu to ponad 70 mln zł. Do programu LIFE akces zgłosiły m.in. największe miasta Małopolski: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz oraz Rabka – Zdrój, Zakopane i Nowy Targ.

Uroczyste podpisanie porozumienia zostało zorganizowane wczoraj  w rabczańskim zabytkowym, odnowionym dworcu PKP. Podczas niego umówiono istotne założenia programu ochrony powietrza LIFE, a także możliwości pozyskiwania unijnych funduszy na walkę ze smogiem w Małopolsce.

– Wspólnie będzie nam łatwiej pozyskiwać unijne środki. 2023 rok powinien być dla Małopolski godziną W, w której osiągniemy czyste powietrze, niezagrażające zdrowiu mieszkańców. Zakładamy że w tym roku osiągniemy efekt finalny naszych działań, ale z roku na rok poprawa jakości powietrza będzie odczuwalna – mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Z kolei Andrzej Guła – prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy podkreślał –  Ten program to ogromna szansa, z której powinniśmy skorzystać. W 2023 roku w Małopolsce mamy oddychać czystym powietrzem. Cel jest ambitny. To nie tylko możliwe, ale przede wszystkim konieczne. Dużo zależny od Państwa, od samorządowców, od zaangażowania waszego i mieszkańców.

Do zadań eko-doradców będzie należało zbudowanie skutecznej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem m.in. poprzez opracowanie programu dopłat do wymiany kotłów, kampanie edukacyjno – informacyjne.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.powietrze.malopolska.pl


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Za mała Strefa Czystego Transportu w Warszawie – aktywiści recenzują miasto

Opublikowany 2023-01-27 15:45

Warszawa przedstawiła propozycję Strefy Czystego Transportu. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego obszar strefy jest stanowczo za [...]

Przeczytaj więcej

Ile zapłacisz za ogrzewanie domu? – PAS publikuje kalkulator kosztów

Opublikowany 2023-01-24 08:34

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie. Na ich wysokość ma [...]

Przeczytaj więcej

Prokuratura Krajowa zaskarża uchwałę antysmogową dla Mazowsza przedstawiając absurdalne argumenty

Opublikowany 2023-01-17 09:11

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017 posiłkując się [...]

Przeczytaj więcej