Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Uzasadnienie wyroku WSA

Opublikowany 2014-10-30

W końcu, z dużym opóźnieniem, jak na polskie sądy przystało, jest pisemne uzasadnienie do wyroku WSA unieważniającego uchwałę antysmogową (http://bip.krakow.wsa.gov.pl/143/uzasdnienie-wyroku.html). Teraz składamy skargę kasacyjną do NSA. Nasz komentarz do wyroku:

Ten wyrok stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia jakości powietrza bezpiecznej dla zdrowia i życia mieszkańców Krakowa. Naszym konstytucyjnym prawem jest życie w środowisku, które nie zagraża naszemu zdrowiu, ale dla sądu to chyba nie był najistotniejszy argument. Zresztą wydaje się, że sąd zupełnie nie rozumie natury problemu niskiej emisji.

Od wielu lat obserwujemy, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza są nieskuteczne. Gdy wreszcie podjęte zostały działania naprawcze, wynikające z wojewódzkiego programu ochrony powietrza, zostały zablokowane z powodów prawnych.

Być może dopiero jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałoży na Polskę kary idące w setki milionów Euro rocznie, wtedy działania na rzecz poprawy jakości powietrza ulegną przyspieszeniu. Ta perspektywa się do nas szybko przybliża, gdyż w Polska deklasuje pozostałe kraje europejskie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, a Kraków bije wszelkie niechlubne rekordy. Niestety do tego czasu wielu Polaków umrze z powodu mocno zanieczyszczonego powietrza.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kopciuchy nie wracają do Krakowa – uchwała antysmogowa obroniona

Opublikowany 2023-08-30 08:46

W poniedziałkowy wieczór Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił w głosowaniu inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. [...]

Przeczytaj więcej

KAS złożył wniosek do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kombinat”

Opublikowany 2023-07-11 12:16

Dziś złożyliśmy wniosek do projektu MPZP obszaru "Kombinat, w którym proponujemy zapis, aby utworzenie strefy [...]

Przeczytaj więcej

Jak szybko zwraca się inwestycja w ocieplenie domu? – wyniki audytu Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-06-20 09:55

Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja, która zwraca się po okresie od [...]

Przeczytaj więcej