Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Uzasadnienie wyroku WSA

Opublikowany 2014-10-30

W końcu, z dużym opóźnieniem, jak na polskie sądy przystało, jest pisemne uzasadnienie do wyroku WSA unieważniającego uchwałę antysmogową (http://bip.krakow.wsa.gov.pl/143/uzasdnienie-wyroku.html). Teraz składamy skargę kasacyjną do NSA. Nasz komentarz do wyroku:

Ten wyrok stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia jakości powietrza bezpiecznej dla zdrowia i życia mieszkańców Krakowa. Naszym konstytucyjnym prawem jest życie w środowisku, które nie zagraża naszemu zdrowiu, ale dla sądu to chyba nie był najistotniejszy argument. Zresztą wydaje się, że sąd zupełnie nie rozumie natury problemu niskiej emisji.

Od wielu lat obserwujemy, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza są nieskuteczne. Gdy wreszcie podjęte zostały działania naprawcze, wynikające z wojewódzkiego programu ochrony powietrza, zostały zablokowane z powodów prawnych.

Być może dopiero jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałoży na Polskę kary idące w setki milionów Euro rocznie, wtedy działania na rzecz poprawy jakości powietrza ulegną przyspieszeniu. Ta perspektywa się do nas szybko przybliża, gdyż w Polska deklasuje pozostałe kraje europejskie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, a Kraków bije wszelkie niechlubne rekordy. Niestety do tego czasu wielu Polaków umrze z powodu mocno zanieczyszczonego powietrza.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Za mała Strefa Czystego Transportu w Warszawie – aktywiści recenzują miasto

Opublikowany 2023-01-27 15:45

Warszawa przedstawiła propozycję Strefy Czystego Transportu. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego obszar strefy jest stanowczo za [...]

Przeczytaj więcej

Ile zapłacisz za ogrzewanie domu? – PAS publikuje kalkulator kosztów

Opublikowany 2023-01-24 08:34

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie. Na ich wysokość ma [...]

Przeczytaj więcej

Prokuratura Krajowa zaskarża uchwałę antysmogową dla Mazowsza przedstawiając absurdalne argumenty

Opublikowany 2023-01-17 09:11

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017 posiłkując się [...]

Przeczytaj więcej