Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Uzasadnienie wyroku WSA

Opublikowany 2014-10-30

W końcu, z dużym opóźnieniem, jak na polskie sądy przystało, jest pisemne uzasadnienie do wyroku WSA unieważniającego uchwałę antysmogową (http://bip.krakow.wsa.gov.pl/143/uzasdnienie-wyroku.html). Teraz składamy skargę kasacyjną do NSA. Nasz komentarz do wyroku:

Ten wyrok stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia jakości powietrza bezpiecznej dla zdrowia i życia mieszkańców Krakowa. Naszym konstytucyjnym prawem jest życie w środowisku, które nie zagraża naszemu zdrowiu, ale dla sądu to chyba nie był najistotniejszy argument. Zresztą wydaje się, że sąd zupełnie nie rozumie natury problemu niskiej emisji.

Od wielu lat obserwujemy, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza są nieskuteczne. Gdy wreszcie podjęte zostały działania naprawcze, wynikające z wojewódzkiego programu ochrony powietrza, zostały zablokowane z powodów prawnych.

Być może dopiero jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałoży na Polskę kary idące w setki milionów Euro rocznie, wtedy działania na rzecz poprawy jakości powietrza ulegną przyspieszeniu. Ta perspektywa się do nas szybko przybliża, gdyż w Polska deklasuje pozostałe kraje europejskie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, a Kraków bije wszelkie niechlubne rekordy. Niestety do tego czasu wielu Polaków umrze z powodu mocno zanieczyszczonego powietrza.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej

Rekordowa popularność dotacji w Czystym Powietrzu – PAS publikuje Barometr Programu

Opublikowany 2024-04-03 08:36

Coraz chętniej sięgamy po dotacje na wymianę kotłów i ocieplenie domów. W ostatnim tygodniu do [...]

Przeczytaj więcej

Mobilne płuca pokazały czym oddychaliśmy tej zimy – piąta edycja kampanii PAS

Opublikowany 2024-03-26 12:22

To już piąty rok, w którym po Polsce jeżdżą instalacje “mobilnych płuc”. Polski Alarm Smogowy [...]

Przeczytaj więcej