Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Termomodernizacja pomaga w walce ze smogiem

Opublikowany 2014-04-25

W najbliższych latach ocieplanie domów i zmniejszanie w ten sposób zużycia ciepła staną się jednym z priorytetów w wydatkach Unii Europejskiej.  Część takich programów jest już realizowana, np. w Niemczech gdzie można otrzymać zwrot do 25 proc. kosztów termomodernizacji oraz dostać kredyt na 30 lat. Oprócz tego własne programy uruchamiają niemieckie samorządy.

Uważamy, że Kraków powinien dopłacać nie tylko do likwidacji pieców – tak jak obecnie – ale także dofinansować właścicielom domów ocieplenie i wymianę okien na bardziej szczelne. Dzięki takiemu remontowi wydatki na ogrze­­wa­nie gazowe mogą spaść nawet o połowę. Poza tym, po termomodernizacji właściciel domu będzie mógł zainstalować mniejszy piec. Przykładowo, jeśli dom ma obecnie piec węglowy o mocy 25 kW; to po przeprowadzeniu remontu tak duże źródło ciepła będzie już niepotrzebne, wystarczy mniejszy piec gazowy, o mocy np. 15 kW. W ten sposób zaoszczędziłby także Urząd Miasta. Obecnie dofinansowanie do wymiany pieca węglowego na źródło gazowe o takiej samej wielkości wynosi 22,5 tys. zł. Po termomodernizacji dopłata do mniejszego pieca byłaby o 9 tys. niższa (wynosiłaby 13,5 tys. zł.).

Zachęcamy do lektury artykułu na ten temat w "Dzienniku Polskim".


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej

Rekordowa popularność dotacji w Czystym Powietrzu – PAS publikuje Barometr Programu

Opublikowany 2024-04-03 08:36

Coraz chętniej sięgamy po dotacje na wymianę kotłów i ocieplenie domów. W ostatnim tygodniu do [...]

Przeczytaj więcej

Mobilne płuca pokazały czym oddychaliśmy tej zimy – piąta edycja kampanii PAS

Opublikowany 2024-03-26 12:22

To już piąty rok, w którym po Polsce jeżdżą instalacje “mobilnych płuc”. Polski Alarm Smogowy [...]

Przeczytaj więcej