Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Termomodernizacja pomaga w walce ze smogiem

Opublikowany 2014-04-25

W najbliższych latach ocieplanie domów i zmniejszanie w ten sposób zużycia ciepła staną się jednym z priorytetów w wydatkach Unii Europejskiej.  Część takich programów jest już realizowana, np. w Niemczech gdzie można otrzymać zwrot do 25 proc. kosztów termomodernizacji oraz dostać kredyt na 30 lat. Oprócz tego własne programy uruchamiają niemieckie samorządy.

Uważamy, że Kraków powinien dopłacać nie tylko do likwidacji pieców – tak jak obecnie – ale także dofinansować właścicielom domów ocieplenie i wymianę okien na bardziej szczelne. Dzięki takiemu remontowi wydatki na ogrze­­wa­nie gazowe mogą spaść nawet o połowę. Poza tym, po termomodernizacji właściciel domu będzie mógł zainstalować mniejszy piec. Przykładowo, jeśli dom ma obecnie piec węglowy o mocy 25 kW; to po przeprowadzeniu remontu tak duże źródło ciepła będzie już niepotrzebne, wystarczy mniejszy piec gazowy, o mocy np. 15 kW. W ten sposób zaoszczędziłby także Urząd Miasta. Obecnie dofinansowanie do wymiany pieca węglowego na źródło gazowe o takiej samej wielkości wynosi 22,5 tys. zł. Po termomodernizacji dopłata do mniejszego pieca byłaby o 9 tys. niższa (wynosiłaby 13,5 tys. zł.).

Zachęcamy do lektury artykułu na ten temat w "Dzienniku Polskim".


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kopciuchy nie wracają do Krakowa – uchwała antysmogowa obroniona

Opublikowany 2023-08-30 08:46

W poniedziałkowy wieczór Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił w głosowaniu inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. [...]

Przeczytaj więcej

KAS złożył wniosek do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kombinat”

Opublikowany 2023-07-11 12:16

Dziś złożyliśmy wniosek do projektu MPZP obszaru "Kombinat, w którym proponujemy zapis, aby utworzenie strefy [...]

Przeczytaj więcej

Jak szybko zwraca się inwestycja w ocieplenie domu? – wyniki audytu Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-06-20 09:55

Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja, która zwraca się po okresie od [...]

Przeczytaj więcej