Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne uznając nieważność antysmogowej uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego. Oznacza to, że w Krakowie nie ma skutecznych regulacji, które pozwoliłyby na walkę z niską emisją!
Sąd stwierdził, że dopiero na podstawie znowelizowanej ustawy „Prawo ochrona środowiska”, Sejmik Wojewódzki będzie mógł podjąć uchwałę określając jej celowość i wyłączenia podmiotów na przykład mających pozwolenia na emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
To pokazuje, jak ważne jest wprowadzenie w życie nowelizacji ustawy.
To, między innymi, wątpliwości prawne wobec dotychczasowego brzmienia artykułu 96 "Prawa ochrona środowiska" były jednym z powodów, dla których została przygotowana nowelizacja tej ustawy.
Podczas dzisiejszego spotkania w Kancelarii Prezydenta z przedstawicielami Polskiego Alarmu Smogowego podniesiona została kwestia podpisania nowelizacji. Tylko pozytywna decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy daje możliwość wprowadzania koniecznych regulacji w zakresie ochrony powietrza. Na ręce Ministra Wojciecha Kolarskiego został złożony apel o podpisanie ustawy, pod którym podpisało się niemal 10 tysięcy obywateli. Podczas spotkania swój apel do prezydenta złożyli także lekarze.
O tym, czy w Polsce będą jasne przepisy regulujące ochronę powietrza, zdecyduje Prezydent Andrzej Duda, który na podjęcie decyzji ma czas do 6 października