Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Transmisja na żywo z konferencji „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”

Opublikowany 2024-10-24

W jakim stopniu dotychczasowe działania antysmogowe w Polsce były skuteczne? Jakimi własnymi inicjatywami mogą się pochwalić samorządy? Co wciąż sprawia trudności i jakiej pomocy oczekują władze lokalne od instytucji rządowych? Jak termomodernizować budynki zabytkowe, by nie zniknęły pod styropianem? Między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas konferencji „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”. Odbędzie się ona w dniach 28-29 października 2024 r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów, a także ekodoradców oraz innych osób zainteresowanych działaniami samorządów w obszarze ochrony powietrza. Konferencja jest organizowana przez Prezydenta Miasta Rybnika oraz Polski Alarm Smogowy, pod patronatem honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.

Obecność na wydarzeniu potwierdzili m. in. Robert Gajda, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚIGW oraz Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wezmą oni udział w panelach dyskusyjnych - szykują się więc bardzo ciekawe rozmowy!

Rejestracja udziału w konferencji została zakończona. Zaplanowaliśmy jednak transmisję na żywo z pierwszego dnia wydarzenia, która będzie dostępna tutaj: https://transmisja.polskialarmsmogowy.pl/.  Zachęcamy do dołączenia już w najbliższy poniedziałek o godzinie 10:00! 

Podczas pierwszego dnia spotkania przedstawimy efekty walki ze smogiem w wybranych gminach i wymienimy się doświadczeniami w obszarze ochrony powietrza m. in. w zakresie egzekwowania przepisów antysmogowych, korzystania z programów dotacyjnych i prowadzenia kampanii zwiększających świadomość mieszkańców. Wspólnie zastanowimy się jakiego wsparcia ze strony instytucji rządowych potrzebują samorządy, żeby podejmować skuteczne działania na rzecz ochrony powietrza.

Drugiego dnia skoncentrujemy się na zagadnieniach dotyczących termomodernizacji budynków zabytkowych, czyli wyzwaniu, z którym mierzy się obecnie wiele miast. Podczas wizyty studyjnej przyjrzymy się konkretnym przykładom realizacji takich inwestycji w Rybniku i postaramy się wypracować najlepsze rekomendacje.


O Autorze

Natalia

 

Mobilne płuca pokazały prawdę o smogu – PAS apeluje do Premiera

Opublikowany 2025-03-27 11:03

Szósta edycja kampanii Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz czym oddychasz” zakończyła się przed budynkiem Kancelarii Prezesa [...]

Przeczytaj więcej

Nowy program, stare problemy – PAS ocenia zmiany w programie Czyste Powietrze

Opublikowany 2025-03-20 15:59

Polski Alarm Smogowy poddał analizie ogłoszone zmiany w programie Czyste Powietrze - mimo kilku pozytywnych [...]

Przeczytaj więcej

Dziesiątki tysięcy “kopciuchów” w Metropolii Warszawskiej – czyste powietrze za pół wieku

Opublikowany 2025-03-19 08:56

W Metropolii Warszawskiej dymi ponad 87 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów na węgiel i drewno – podaje [...]

Przeczytaj więcej