Polski Alarm Smogowy przygotował raport poświęcony analizie programów dotacyjnych wspierających wymianę przestarzałych i wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe w 2021 roku. W ramach dostępu do informacji publicznej zebrano dane dotyczące programów dofinansowania ze wszystkich gmin z województw: śląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego.
Przygotowane zestawienie pokazało, iż najwięcej gmin posiadających i wykorzystujących programy gminne znajduje się w województwie śląskim – aż 74% z nich realizuje na swoim terenie program inny niż Czyste Powietrze. W województwie małopolskim takich gmin jest ok. 64%, a w mazowieckim – zaledwie 25%, co oznacza, iż w tym regionie jedynie co czwarta gmina posiada inny program dotacyjny.
Kolejne zestawienia przygotowane na podstawie uzyskanych danych pokazują jak wygląda liczba składanych wniosków w ramach różnych programów dotacyjnych oraz liczba rozliczonych dotacji, czyli wartość, która jest w stanie w przybliżeniu pokazać, ile urządzeń grzewczych zostało wymienionych w ramach tych dotacji w 2021 roku.
Jak można zauważyć, województwo śląskie zajmuje pozycję zdecydowanego lidera w zakresie korzystania z programów dotacyjnych. W roku 2021 zostało tam złożonych 63 418 wniosków o dotację na wymianę kotła (35 294 w ramach programu Czyste Powietrze oraz 28 124 w ramach pozostałych programów). Ponad dwa razy mniej wniosków zostało złożonych w województwie małopolskim (27 347) oraz mazowieckim (23 071).
Z pełną wersją raportu, wraz z listą najbardziej aktywnych gmin w województwach można zapoznać się tutaj: raport Programy dotacyjne wspierające wymianę kopciuchów_2021_śląskie małopolskie mazowieckie