Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

W Twoim domu mieszka złodziej! – ruszyła kampania na rzecz czystego powietrza w Małopolsce

Opublikowany 2020-02-18

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, we współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym, rozpoczął kolejną edycję kampanii informacyjno – edukacyjnej, przedstawiającą korzyści z wymiany kotłów węglowych na nowoczesne urządzenia grzewcze. Rezygnując z kotłów węglowych mieszkańcy mogą zyskać: więcej czasu wolnego, lepsze zdrowie, wygodę, obniżyć koszty ogrzewania, ale przede wszystkim mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza.  Celem kampanii jest również informowanie o obowiązującej w Małopolsce tzw. uchwale antysmogowej.

W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje zakaz spalania paliw stałych. Na terenie pozostałej części  województwa uchwała antysmogowa wskazuje na konieczność  wymiany tych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych do końca 2022 roku. Czasu jest coraz mniej, więc już dziś warto zgłosić się do gminy, w celu uzyskania informacji o możliwych formach wsparcia finansowego do wymiany kotła i instalacji grzewczej.

W Twoim domu mieszka złodziej

Czy wiesz, że w Twoim domu mieszka złodziej? Kradnie Twój czas, wygodę, pieniądze i zdrowie. Pozbądź się złodzieja ze swojego domu. Weź dotację i wymień piec! – przekonują autorzy kampanii.

Kampania przemawia bezpośrednio do mieszkańców pokazując korzyści wynikające z wymiany pieców:

  • komfort – więcej miejsca i czystszy dom, a także koniec ciągłych wizyt w kotłowni;
  • czas – więcej czasu na przyjemności: rodzinny wyjazd, relaks w ogrodzie, czytanie książek albo godzinę snu dłużej;
  • lepsze relacje – sąsiedzi przestaną narzekać, że dym z komina im przeszkadza, a co gorsze – zatruwa zdrowie.

Mieszkańcy Małopolski, którzy wymienili kocioł podkreślają płynące z tego korzyści: „Po zmianie systemu ogrzewania w moim domu koszty w skali roku nie wzrosły. To jednak mit, że węglowe ogrzewanie jest dużo tańsze” – przekonuje Pan Roman z Gorlic.

„Zimą mam przynajmniej jedną godzinę więcej dla siebie.  A kiedyś nie mogłem nigdy wyjechać z domu – nawet na jedną noc” – dodaje Pan Jarosław z Zakopanego.

Kampania edukacyjna, która rozpoczęła się w 2019 roku, wchodzi obecnie w kulminacyjna fazę. Na ulicach małopolskich miast pojawiły się billboardy. W akcję angażują się również gminy, które włączą się w dystrybucję materiałów edukacyjnych. W poprzednich miesiącach rozgłośnie radiowe emitowały spoty reklamowe, zaś w kolejnych tygodniach kampania pojawi się także w Internecie. W wielu punktach przy placach targowych i dyskontach spożywczych dystrybuowane będą gazetki tematyczne o ochronie powietrza i doświadczeniach osób, które zdecydowały się na wymianę starych kotłów. Na łamach dzienników i miesięczników ukażą się artykuły tematyczne oraz grafiki obrazujące zalety korzystania z nowych, ekologicznych urządzeń grzewczych.

Kampanię informacyjną skierowano do mieszkańców małych małopolskich miejscowości, zachęcając m.in.: do skorzystania z dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” i ulgi termomodernizacyjnej. Kampania samorządu województwa małopolskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Za ideę komunikacji oraz realizację kampanii odpowiada agencja Schulz brand friendly.

Więcej informacji na: powietrze.malopolska.pl/zmienpiec/


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Zaproszenie na 4. webinar w ramach Akademii Czystego Powietrza

Opublikowany 2024-08-30 12:15

Serdecznie zapraszamy na 4. webinar w ramach Akademii Czystego Powietrza o termomodernizacji i audycie energetycznym [...]

Przeczytaj więcej

Wzrosła opłacalność pomp ciepła, ogrzewanie gazem droższe – PAS podaje aktualne koszty ogrzewania domu

Opublikowany 2024-07-18 12:25

Nowe ceny prądu i gazu oznaczają zmianę kosztów ogrzewania domów. Polski Alarm Smogowy sprawdził, ile [...]

Przeczytaj więcej

“Strefa Przemysłowa byłaby katastrofą dla Krakowa”. Ważne deklaracje podczas debaty o Nowej Hucie

Opublikowany 2024-06-21 13:15

O Strefie Przemysłowej i przyszłości zakładów na terenie Kombinatu, a także o stanie środowiska i [...]

Przeczytaj więcej