Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Weź udział w konsultacjach rozporządzenia o normach jakości węgla!

Opublikowany 2018-08-20

Ministerstwo Energii konsultuje rozporządzenie wprowadzające normy jakości węgla sprzedawanego do odbiorców indywidualnych. Zaproponowane przepisy są bardzo złe. Do sprzedaży wejdzie zasiarczony, wilgotny węgiel, oraz odpady kopalniane, toksyczne muły i flotokoncentraty zawierające podwyższony poziom rtęci.

Zaproponowane normy jakości węgla dowodzą jasno, że dla Ministerstwa Energii ważniejszy jest zasiarczony węgiel i odpady węglowe niż czyste powietrze. Odpowiedzialny za normy węgla minister Tchórzewski nie dostrzegł zmiany podejścia Polaków do czystego powietrza, jaka zaszła w ciągu ostatnich dwóch lat. Już w ośmiu województwach obowiązują uchwały antysmogowe, a podstawowa zdobycz cywilizacyjna, jaką jest czyste powietrze jest dla Polaków równie oczywista jak prawo do nieskażonej wody i żywności.

Ministerstwo Energii nie tylko podważa obowiązującą ustawę o kontroli jakości paliw, ale zaprzecza idei uchwał antysmogowych, zapowiedziom rządu o walce ze smogiem, a przede wszystkim opinii milionów Polaków mających dosyć toksycznego powietrza w polskich miastach i wsiach.

Do 21.08.2018 można wziąć udział w konsultacjach wysyłając list do Ministerstwa Energii na adres: sekretariatDGA@me.gov.pl. Można w nim zaprotestować przeciwko odpadom węglowym i opowiedzieć się za prawem do oddychania czystym powietrzem!

Każdy głos jest ważny. 

Poniżej proponowany wzór takiego listu:

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski

Panie Ministrze,

Zaproponowane przez Ministerstwo rozporządzenie określające normy jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży dla gospodarstw domowych wskazuje, że dla kierowanego przez Pana Ministerstwa Energii ważniejsza jest sprzedaż nawet najbardziej zanieczyszczonego węgla i odpadów kopalnianych niż czyste powietrze i zdrowie polskiego społeczeństwa. To 46 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie!

Protestuję przeciwko wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej zasiarczonego i wilgotnego węgla, zapropowanego przez Ministerstwo Energii. Spalanie takiego węgla prowadzić będzie do wysokiej emisji zanieczyszczeń powietrza i nie zmieni stanu powietrza w polskich miastach i wsiach. Szczególnie skandaliczne jest dopuszczenie do sprzedaży wysoce zanieczyszconego miału, czyli paliwa umożliwiającego mieszanie toksycznych odpadów kopalnianych – mułów i flotokoncentratów – pomimo oficjalnych rządowych zapewnień ze strony Premiera i wielu ministrów. Flotokoncentraty i muły zawierają nawet do 10 razy więcej rtęci niż zwykły węgiel.

Nie zgadzam się na dopuszczenie do sprzedaży proponowanych w rozporządzeniu paliw stałych i domagam się wycofania wysoce zanieczyszczonego miału. Żądam także ustanowienia norm: zawartość popiołu mniej niż 10%, zawartość wilgoci mniej niż 12%, zawartość siarki mniej niż 0,8%, a wartość opałowa nie niższa niż 25 MJ/kg.

Zaznaczam, że już w ośmiu województwach obowiązują uchwały antysmogowe. Podstawowe dobro natury, jakim jest czyste powietrze, przysługuje mieszkańcom miast i wsi tak samo jak prawo do nieskażonej wody i żywności. Mam nadzieję, że głosy milionów Polaków coraz bardziej świadomie domagających się czystego powietrza okażą się jednak dla Pana ważniejsze niż opinie zakładów wydobycia i przetwarzania węgla.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy – ranking PAS

Opublikowany 2024-04-16 10:53

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania [...]

Przeczytaj więcej

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej

Rekordowa popularność dotacji w Czystym Powietrzu – PAS publikuje Barometr Programu

Opublikowany 2024-04-03 08:36

Coraz chętniej sięgamy po dotacje na wymianę kotłów i ocieplenie domów. W ostatnim tygodniu do [...]

Przeczytaj więcej