Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego do projektów uchwał antysmogowych dla Gminy Miejskiej Wrocław oraz uzdrowisk województwa dolnośląskiego

Opublikowany 2017-09-28

W imieniu organizacji społecznych skupionych w Polskim Alarmie Smogowym wyrażamy poparcie dla projektów uchwał antysmogowych dla Gminy Miejskiej Wrocław oraz uzdrowisk dolnośląskich, dotyczących ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, mając na uwadze konieczność szybkiego wprowadzenia konkretnych działań eliminujących zagrożenie zdrowia mieszkańców oraz zagrożenie stanu środowiska naturalnego.

Uważamy, że projekty uchwał zaproponowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego są dobrym i kompromisowym rozwiązaniem dla Wrocławia i dolnośląskich uzdrowisk.

Wrocław, Jelenia Góra, Szczawno – Zdrój, czy Kudowa – Zdrój borykają się z podobnymi problemami jakości powietrza jak Kraków, gdzie już wprowadzono przepisy mające na celu eliminację paliw stałych z sektora komunalno-bytowego. W roku 2016, zgodnie z pomiarami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Szczawno-Zdrój (uzdrowisko) zanotowało przekroczenie rządu 744% normy dopuszczalnego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu!

Tak wysokie stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu są niedopuszczalne w miejscowościach leczniczych. W niewiele lepszej sytuacji znajdują się inne uzdrowiska Dolnego Śląska oraz Wrocław, co przekłada się bezpośrednio na liczbę przedwczesnych zgonów.

Badania przeprowadzone na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego dowiodły, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu umiera przedwcześnie około 1000 osób, a w Jeleniej Górze – prawie 100! We Wrocławiu zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną 13% zgonów!

Dlatego tak bardzo ważne jest wprowadzenie ograniczeń, które w możliwie najkrótszym czasie wpłyną na poprawę jakości powietrza w całym województwie dolnośląskim.
Niniejszym Polski Alarm Smogowy wyraża poparcie dla projektów uchwał antysmogowych dla Wrocławia i miejscowości uzdrowiskowych, ogłoszonych w konsultacjach społecznych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Jednocześnie apelujemy o szybkie uruchomienie programów dotacyjnych dla osób najuboższych, przeznaczonych na wymianę kotłów i ocieplenie domów. Podejmowanie walki z niską emisją powinno iść w parze z ofertą pomocy dla osób potrzebujących wsparcia i jednocześnie przeciwdziałać zjawisku ubóstwa energetycznego. 

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,
Andrzej Guła


Fot. Smogowa Mapa Polski


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Transmisja na żywo z konferencji „Polska na drodze do czystego powietrza – sukcesy i wyzwania”

Opublikowany 2024-10-24 15:47

W jakim stopniu dotychczasowe działania antysmogowe w Polsce były skuteczne? Jakimi własnymi inicjatywami mogą się pochwalić [...]

Przeczytaj więcej

Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking smogowych rekordzistów

Opublikowany 2024-10-23 10:26

To już dziewiąty smogowy ranking Polskiego Alarmu Smogowego obejmujący miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w [...]

Przeczytaj więcej

Przyjęto nowe normy jakości powietrza – zgodne głosowanie państw Unii Europejskiej

Opublikowany 2024-10-14 11:23

Państwa Unii Europejskiej przyjęły nowe normy jakości powietrza, które zaczną obowiązywać od 2030 roku. W [...]

Przeczytaj więcej