Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Powietrze w Wadowicach jest gorsze niż w Krakowie – zagraża zdrowiu mieszkańców

Opublikowany 2017-07-05

Pod koniec stycznia w ramach programu LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze na wadowickim rynku został zainstalowany pyłomierz. Wyniki przeprowadzonych pomiarów pozwalają stwierdzić, że stan powietrza w tym mieście jest bardzo zły i zagraża zdrowiu.

W ostatnim tygodniu stycznia średnia zawartość pyłu PM10 w wadowickim powietrzu wyniosła 289 ug/m3. W tym samym czasie w Krakowie, który mierzył się z potężnym smogiem, średnia była niższa o prawie 100 ug/m3 i wyniosła 198 ug/m3. Wyniki zarejestrowane w obu miastach znacząco przekraczały wszelkie normy i osiągały poziom, który jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia.

 

Bardzo źle było także w lutym. Poniżej określonej przez prawo granicy dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń, Wadowice zmieściły się dopiero w kwietniu – po zakończeniu sezonu grzewczego. W czasie prowadzenia pomiarów zarejestrowano w sumie 50 dni, w których została przekroczona norma dzienna dla stężenia pyłu PM10 – wszystkie w trakcie sezonu grzewczego. Wielokrotnie przekraczano polskie poziomy informowania i alarmowania o smogu, pomimo, że są one niespotykanie wysokie. Ten pierwszy (200 ug/m3) był przekroczony przez siedem dni. Ten drugi (300 ug/m3) przez sześć. Dwukrotnie średnia dobowa przekroczyła nawet poziom 400 ug/m3, sięgając 800% normy.

– Poziomy zanieczyszczeń rejestrowane w sezonie grzewczym, w Wadowicach są tak wysokie, że bardziej przypominają azjatyckie metropolie, które słyną ze smogu na cały świat, niż miasteczko w środku Europy. Oddychanie powietrzem, w którym jest 400 ug pyłu na metr sześcienny, zagraża zdrowiu, a nawet życiu ludzi. To stan klęski żywiołowej. – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i podkreśla, że szczególnie narażeni na odczuwanie negatywnych skutków oddychania takim powietrzem są ludzie starsi oraz dzieci.


Więcej informacji o wynikach pomiarów w prezentacji poniżej.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Smog dusi całą Polskę. Brak reakcji Ministerstwa Klimatu na kryzys

Opublikowany 2026-01-22 09:36

Od ponad dwóch tygodni w Polsce panuje kryzys związany z poważnym epizodem smogowym na obszarze [...]

Przeczytaj więcej

Dodatkowe oceny jakości powietrza za 2024 dla poszczególnych województw – raporty GIOŚ

Opublikowany 2026-01-15 15:29

12 stycznia 2026 r. opublikowaliśmy dokument "Dodatkowej oceny jakości powietrza za rok 2024 dla województwa [...]

Przeczytaj więcej

Krakowska Strefa Czystego Transportu obroniona

Opublikowany 2026-01-14 15:00

Strefa Czystego Transportu w Krakowie jest w większości zapisów zgodna z prawem - orzekł Wojewódzki [...]

Przeczytaj więcej