Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Apel do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno na terenie Małopolski

Opublikowany 2016-10-10

Małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest niska emisja pochodząca z ogrzewania domów węglem, drewnem w urządzeniach charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem zanieczyszczeń pyłem czy rakotwórczym benzo(a)pirenem. Niska emisja odpowiada za ponad połowę całkowitych emisji pyłu (PM10) oraz blisko 90% emisji benzo(a)pirenu.
Niestety na terenie naszego województwa w sklepach i marketach budowlanych masowo sprzedaje się urządzenia pozaklasowe – kotły, kozy, kominki – emitujące duże ilości pyłu i benzo(a)pirenu. Urządzenia takie sprzedane dziś będą zanieczyszczać małopolskie powietrze przez najbliższe piętnaście a nawet dwadzieścia lat. Ich sprzedaż powoduje, że programy ochrony powietrza nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Takie urządzenia nie mogą otrzymać dofinansowania ze środków funduszy ochrony środowiska właśnie ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza. Najprawdopodobniej większość klientów nie jest świadomych problemu zanieczyszczeń powodowanych przez kupowane urządzenia. Czas to zmienić.
Apelujemy do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie zanieczyszczeń ze sprzedawanych urządzeń.

Krakowski Alarm Smogowy


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Ceny paliw z lekkim spadkiem, ale grzanie „kopciuchem” wciąż bardzo drogie – raport cenowy

Opublikowany 2023-05-29 08:41

Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny raport kwartalny pokazujący ceny paliw stałych używanych do ogrzewania domów. [...]

Przeczytaj więcej

Grupa LUX MED partnerem Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-05-26 11:25

Grupa LUX MED została partnerem Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). W ramach współpracy organizacje przeprowadzą m.in. [...]

Przeczytaj więcej

Kampania „Bóg daje życie, smog je odbiera” trafiła do 1000 kościołów

Opublikowany 2023-05-24 15:35

Wierni ponad 1000 parafii w całej Polsce dowiedzieli się, jak mogą zadbać o jakość powietrza [...]

Przeczytaj więcej