Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Apel do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno na terenie Małopolski

Opublikowany 2016-10-10

Małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest niska emisja pochodząca z ogrzewania domów węglem, drewnem w urządzeniach charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem zanieczyszczeń pyłem czy rakotwórczym benzo(a)pirenem. Niska emisja odpowiada za ponad połowę całkowitych emisji pyłu (PM10) oraz blisko 90% emisji benzo(a)pirenu.
Niestety na terenie naszego województwa w sklepach i marketach budowlanych masowo sprzedaje się urządzenia pozaklasowe – kotły, kozy, kominki – emitujące duże ilości pyłu i benzo(a)pirenu. Urządzenia takie sprzedane dziś będą zanieczyszczać małopolskie powietrze przez najbliższe piętnaście a nawet dwadzieścia lat. Ich sprzedaż powoduje, że programy ochrony powietrza nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Takie urządzenia nie mogą otrzymać dofinansowania ze środków funduszy ochrony środowiska właśnie ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza. Najprawdopodobniej większość klientów nie jest świadomych problemu zanieczyszczeń powodowanych przez kupowane urządzenia. Czas to zmienić.
Apelujemy do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie zanieczyszczeń ze sprzedawanych urządzeń.

Krakowski Alarm Smogowy


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kraków nie jest już stolicą smogu – historyczna poprawa jakości powietrza

Opublikowany 2024-05-09 09:02

Kraków przestał być polską stolicą smogu. Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około [...]

Przeczytaj więcej

Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy – ranking PAS

Opublikowany 2024-04-16 10:53

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania [...]

Przeczytaj więcej

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej