Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Apel do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno na terenie Małopolski

Opublikowany 2016-10-10

Małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest niska emisja pochodząca z ogrzewania domów węglem, drewnem w urządzeniach charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem zanieczyszczeń pyłem czy rakotwórczym benzo(a)pirenem. Niska emisja odpowiada za ponad połowę całkowitych emisji pyłu (PM10) oraz blisko 90% emisji benzo(a)pirenu.
Niestety na terenie naszego województwa w sklepach i marketach budowlanych masowo sprzedaje się urządzenia pozaklasowe – kotły, kozy, kominki – emitujące duże ilości pyłu i benzo(a)pirenu. Urządzenia takie sprzedane dziś będą zanieczyszczać małopolskie powietrze przez najbliższe piętnaście a nawet dwadzieścia lat. Ich sprzedaż powoduje, że programy ochrony powietrza nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Takie urządzenia nie mogą otrzymać dofinansowania ze środków funduszy ochrony środowiska właśnie ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza. Najprawdopodobniej większość klientów nie jest świadomych problemu zanieczyszczeń powodowanych przez kupowane urządzenia. Czas to zmienić.
Apelujemy do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie zanieczyszczeń ze sprzedawanych urządzeń.

Krakowski Alarm Smogowy


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Spaliny samochodowe zatruwają Kraków – nowe badanie jakości powietrza

Opublikowany 2023-11-30 11:01

Krakowski Alarm Smogowy zmierzył stężenia dwutlenku azotu w 44 lokalizacjach w Krakowie. We wszystkich punktach [...]

Przeczytaj więcej

“Mobilne płuca” pokażą jakim powietrzem oddychamy – PAS apeluje do koalicjantów o przyspieszenie walki ze smogiem

Opublikowany 2023-11-16 10:01

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczyna piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień [...]

Przeczytaj więcej

Smogowy ranking PAS – walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty

Opublikowany 2023-11-02 12:51

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła [...]

Przeczytaj więcej