Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Apel do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno na terenie Małopolski

Opublikowany 2016-10-10

Małopolska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych regionów w całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest niska emisja pochodząca z ogrzewania domów węglem, drewnem w urządzeniach charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem zanieczyszczeń pyłem czy rakotwórczym benzo(a)pirenem. Niska emisja odpowiada za ponad połowę całkowitych emisji pyłu (PM10) oraz blisko 90% emisji benzo(a)pirenu.
Niestety na terenie naszego województwa w sklepach i marketach budowlanych masowo sprzedaje się urządzenia pozaklasowe – kotły, kozy, kominki – emitujące duże ilości pyłu i benzo(a)pirenu. Urządzenia takie sprzedane dziś będą zanieczyszczać małopolskie powietrze przez najbliższe piętnaście a nawet dwadzieścia lat. Ich sprzedaż powoduje, że programy ochrony powietrza nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Takie urządzenia nie mogą otrzymać dofinansowania ze środków funduszy ochrony środowiska właśnie ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza. Najprawdopodobniej większość klientów nie jest świadomych problemu zanieczyszczeń powodowanych przez kupowane urządzenia. Czas to zmienić.
Apelujemy do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły i urządzenia na węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie zanieczyszczeń ze sprzedawanych urządzeń.

Krakowski Alarm Smogowy


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Za mała Strefa Czystego Transportu w Warszawie – aktywiści recenzują miasto

Opublikowany 2023-01-27 15:45

Warszawa przedstawiła propozycję Strefy Czystego Transportu. Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego obszar strefy jest stanowczo za [...]

Przeczytaj więcej

Ile zapłacisz za ogrzewanie domu? – PAS publikuje kalkulator kosztów

Opublikowany 2023-01-24 08:34

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie. Na ich wysokość ma [...]

Przeczytaj więcej

Prokuratura Krajowa zaskarża uchwałę antysmogową dla Mazowsza przedstawiając absurdalne argumenty

Opublikowany 2023-01-17 09:11

Prokuratura Krajowa wniosła o unieważnienie uchwały antysmogowej dla woj. mazowieckiego z roku 2017 posiłkując się [...]

Przeczytaj więcej