Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Czy Kraków w końcu zacznie oddychać? Decyzja w piątek

Opublikowany 2016-01-13

Dni, kiedy w Krakowie ciężko oddychać, są dla nas podczas zimy chlebem powszednim. Głosowanie Sejmiku Województwa Małopolskiego zaplanowane na najbliższy piątek może to zmienić. Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem jest na wyciągnięcie ręki, ale radni PiS, PO i PSL wahają się czy go poprzeć [1].  Do przeważenia szali na naszą stronę brakuje już bardzo niewiele. Pomóż podjąć samorządowcom właściwą decyzję. Napisz do nich osobistą wiadomość. Wyjaśnij jak bardzo zależy Ci na czystym powietrzu w naszym mieście.

Przed Bożym Narodzeniem dostaliśmy kolejną porcję alarmujących informacji o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Co drugie dziecko w wieku szkolnym mieszkające w naszym mieście cierpi na alergię. To wzrost o 35% w porównaniu z rokiem 2000. [2]

Piątkowe głosowanie na posiedzeniu Sejmiku Województwa Małopolskiego może być finałem naszej wieloletniej walki o czyste powietrze.  Uchwalony w 2013 r. zakaz palenia węglem został unieważniony przez sąd. Wtedy nie złożyliśmy broni. Doprowadziliśmy do przyjęcia ustawy antysmogowej, która dała samorządom większe uprawnienia. Dziś piłeczka znowu jest po stronie Sejmiku Wojewódzkiego. 

Ze względu na zanieczyszczenie środowiska niektórzy Krakowianie rozważają emigrację. Magda, z Podgórza, napisała: „(…) nie chcę się wyprowadzać. Ale choruję na astmę i jeśli sytuacja się nie zmieni, to będę musiała wyjechać”. Niech Radni poznają również Twoją historię.

Wyślij radym osobistą wiadomość! Kliknij i napisz: http://akcjademokracja.pl/krakow_glosowanie

[1]http://www.fakt.pl/krakow/krakow-polowa-uczniow-cierpi-na-alergie-z-powodu-smogu,artykuly,597664.html

[2] http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19436241,pis-psl-i-po-podzielone-w-sprawie-zakazu-palenia-weglem.html


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kraków nie jest już stolicą smogu – historyczna poprawa jakości powietrza

Opublikowany 2024-05-09 09:02

Kraków przestał być polską stolicą smogu. Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około [...]

Przeczytaj więcej

Czyste powietrze jest tam, gdzie są aktywne gminy – ranking PAS

Opublikowany 2024-04-16 10:53

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania [...]

Przeczytaj więcej

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej