Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!

Opublikowany 2015-10-06

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację ustawy Prawo ochrona środowiska, zwaną „ustawą antysmogową”. To bardzo dobra wiadomość dla milionów Polaków oddychających powietrzem zaliczanym do najgorszych w Unii Europejskiej.

Podpisana nowelizacja daje regionalnym władzom samorządowym możliwość określania, jakie paliwa stałe, a przede wszystkim, w jakiego rodzaju kotłach, mogą być wykorzystywane na danym terenie. Innymi słowy, władze samorządowe będą mogły określić wymagania emisyjne wobec domowych kotłów i pieców na węgiel. Umożliwi to stopniowe wyeliminowanie tych urządzeń, które w największym stopniu zanieczyszczają powietrze.

O podpisanie poprawki zabiegały organizacje skupione wokół Polskiego Alarmu Smogowego. Internetową petycję zainicjowaną wspólnie z Akcją Demokracją podpisało prawie 11 tysięcy osób. List z prośbą do prezydenta wysłała również grupa ponad 40 polskich lekarzy oraz Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

„To bardzo ważny dzień dla czystego powietrza w Polsce. Dzięki antysmogowej poprawce władze samorządowe zyskały realne narzędzie do ograniczania niskiej emisji – nic nie stoi już na drodze do tego aby zaczęły walkę z zanieczyszczeniem powietrza na szeroką skalę. Czekamy na pierwsze decyzje samorządów w tej sprawie. Brak działań w tym obszarze nie może być już usprawiedliwiany brakiem regulacji. Co więcej, wymiana najbardziej trujących pieców może być dotowana zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych.” – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Europejska Agencja Środowiska podaje, że na liście 400 europejskich miast o największej liczbie dni z przekroczeniami dopuszczalnych wartości pyłu zawieszonego (PM10), aż sześć polskich miast znajduje się w pierwszej dziesiątce. Stężenie rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu przekraczane jest nawet kilkunastokrotnie. Każdego roku zanieczyszczenie powietrza przyczynia się w Polsce do śmierci ok. 43 tys. ludzi.

Wbrew obiegowym opiniom zły stan powietrza występuje nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Głównym źródłem emisji pyłu zawieszonego oraz benzo[a]pirenu jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenie powietrza pochodzące z domowych kotłów. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami źródłem aż 87% benzo(a)pirenu i 53% pyłu zawieszonego PM10 jest właśnie niska emisja. Dla porównania stężenia powyższych zanieczyszczeń przypisywane przemysłowi i energetyce to odpowiednio 13% i 26%.

W obecnej poprawce nie ujęto problemu zanieczyszczeń powietrza wywołanego ruchem samochodowym w centrach dużych miast. To sprawa do podjęcia w następnej kadencji Sejmu.


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kryzys Programu Czyste Powietrze – dramatyczny spadek liczby wniosków – raport PAS

Opublikowany 2025-07-08 08:41

Polski Alarm Smogowy sprawdził ile wniosków do Programu Czyste Powietrze złożono w pierwszych trzech miesiącach [...]

Przeczytaj więcej

Jeden dom, dwie klasy energetyczne. Organizacje pozarządowe ostrzegają przed chaosem

Opublikowany 2025-07-02 08:32

Organizacje pozarządowe protestują przeciw nowym przepisom dotyczącym klas energetycznych budynków. Domagają się od Ministerstwa Rozwoju [...]

Przeczytaj więcej

Uwagi Polskiego Alarmu Smogowego do projektu Planu Społeczno-Klimatycznego

Opublikowany 2025-06-30 13:52

Przedstawiamy uwagi Polskiego Alarmu Smogowego do projektu Planu Społeczno-Klimatycznego (PSK). To kluczowy dokument programujący wydatkowanie [...]

Przeczytaj więcej