Na piątkowym posiedzeniu Senatu zagłosowano za przyjęciem tzw. ustawy antysmogowej. Ustawa z poprawkami musi teraz zostać ponownie rozpatrzona przez Sejm, a potem trafi na stół Prezydenta.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska był jednym z punktów posiedzenia Senatu w dniu 07.08.2015. Tzw. ustawa antysmogowa przewiduje, że sejmik województwa będzie mógł, w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego, wprowadzić ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji i urządzeń, w których następuje proces spalania, w celu zapobiegania negatywnemu oddziaływaniu na środowisko lub na zabytki. Ma to pomóc samorządom w ograniczaniu negatywnego wpływu emisji zanieczyszczeń pochodzących ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych. W konsekwencji zmniejszyć ma się zanieczyszczenie i poprawić jakość powietrza.
Uchwała określa granice obszaru objętego ograniczeniami lub zakazami, rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych lub zakazanych, parametry techniczne dopuszczonych do stosowania instalacji i urządzeń oraz obowiązki podmiotów objętych uchwałą i organów administracji.
Uchwała będzie mogła też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku. Samorządy będą mogły określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Nowelizacja da możliwość kompensacji emisji przez ograniczanie tzw. niskiej emisji, czego obecne prawo nie przewiduje. Ma też ograniczyć stawianie ekranów akustycznych przy polach czy lasach.
W głosowaniu nad ustawą antysmogową udział wzięło 82 senatorów. Za było 52, przeciw – 30. Nikt nie wstrzymał się od głosu.