Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Test masek

Opublikowany 2015-01-12

Maski chroniące nas przez zanieczyszczeniami powietrza to coraz powszechniejszy widok na ulicach Krakowa – nic dziwnego, w końcu możemy pochwalić się najgorszym powietrzem w kraju. Wybór maski zawsze będzie wyborem subiektywnym, jednym będzie zależeć na bardzo skutecznej ochronie, dla innych będzie też ważny wygląd, a jeszcze inni zwrócą przede wszystkim uwagę na komfort oddychania.  Cena też gra rolę – tu należy pamiętać nie tylko o cenie maski, ale też filtrów (które w Krakowie powinniśmy wymieniać częściej niż zalecają producenci ze względu na znacznie większe zanieczyszczenia powietrza niż np. w Wielkiej Brytanii czy USA).
Przygotowaliśmy porównanie czterech masek – zebraliśmy o nich informacje i dodaliśmy nasze subiektywne odczucia. Kupując i użytkując maskę trzeba pamiętać że:
– oddychanie w każdej masce będzie mniej lub bardziej utrudnione – nie ma cudu, żeby maska działała powietrze musi przejść przez filtr hepa i w niektórych przypadkach przez warstwę z aktywnym węglem;
– wcześniej czy później (zależy od intensywności wysiłku) pojawi się zawilgocenie maski – przy chodzeniu problem ten jest mniejszy lub prawie nie występuje;
– sercem maski jest filtr – ważne żeby filtrował małe cząstki pyłu (obecnie standardem jest 0,3 mikrometra), bo to one przedostają się do naszych płuc. Do użytku w mieście warto żeby maska miała też warstwę z węglem aktywnym, dzięki czemu będzie nas chronić przed zanieczyszczeniami gazowymi (jest ich szczególnie dużo w sąsiedztwie ruchliwych ulic);
– żeby działać maska musi być dobrze dopasowana do twarzy – inaczej część powietrza nie będzie filtrowana;
– o maskę trzeba dbać – trzeba ją myć lub prać, a filtry wymieniać regularnie;
– osoby, które noszą okulary muszą liczyć się z tym, że będą zaparowane przy wysiłku fizycznym (przy chodzeniu mniej – lekkie zaparowanie na dole okularów).
Mimo tych minusów w Krakowie warto taką maskę mieć i używać przynajmniej podczas dużych stężeń pyłu – w warunkach laboratoryjnych filtry zatrzymują ponad 95% pyłu PM2,5… Niedługo przetestujemy ich skuteczność „na człowieku” za pomocą pyłomierzy i damy Wam znać.

 

 

Respro Cinqro

RZMask

Totobobo

Respro BanditScarf

Zdjęcie

Cena – maska

279 zł

125 zł – w tej cenie dodatkowy filtr i etui na maskę

Możliwość testowania do 10 dni – koszt przesyłki i jednego filtra (sklep w Krakowie)

90zł lub 100 zł – zależenie od modelu

119 zł

Cena – filtry

Filtr URBAN, do użytku miejskiego (HEPA + warstwa z węglem aktywnym): 18,99 GBP = około 105 zł za dwie sztuki
Filtr SPORTS, bez warstwy z węglem aktywnym: 14,99 GBP = około 83 zł za dwie sztuki
Według producenta filtry należy wymieniać maksymalnie po 69 godzinach użytkowania.

8,5 zł za jeden lub 24 zł za trzy filtry
Producent podaje, że filtr można stosować przez 20-50 godzin, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

10 par filtrów – 110 zł
Filtry nie powinny być używane dłużej niż 2 tygodnie – należy wymieniać kiedy z zmieni kolor z białego na szary… (co w kontekście Krakowskim może oznaczać kilka godzin – przy dużych stężeniach zanieczyszczeń).

Filtr niewymienny – można prać
Maska powinna być wymieniona po sześciu miesiącach użytkowania.

Jakie filtry w masce

Obydwa filtry zatrzymują pył 0,3 mikrometra, a więc o wiele mniejsze cząstki niż PM2,5 czy PM10. Filtr URBAN, dzięki warstwie z węglem aktywnym, ma zatrzymywać również takie związki jak SO2, NO2, lotne związki organiczne czy ozon powstający w warstwie przyziemnej. Ponieważ związki jak NO2 czy ozon to typowe zanieczyszczenia komunikacyjne, filtr ten polecany jest szczególnie osobom poruszającym się po ruchliwych ulicach.

Filtr chroni przed drobnym pyłem (nawet poniżej 1 mikrometra). Zawiera również węgiel aktywny, dzięki czemu powinien wychwytywać też zanieczyszczenia gazowe. Z tego powodu, filtr ten polecany jest szczególnie do użytku w mieście (osobom poruszającym się po ruchliwych ulicach).

Producent twierdzi, że filtry skutecznie chronią przed zanieczyszczeniem pyłem PM2,5 (zatrzymują pył rozmiaru 0,3 mikrometra).
Nie posiada filtra z węglem aktywnym, w związku z tym nie chroni przed zanieczyszczeniami gazowymi – NO2, SO2, ozon, itp.

Maska-chustka ma wbudowany filtr z węglem aktywnym, dodatkowo chroniony specjalną powłoką, co umożliwia jej pranie.
Według producenta maska filtruje większe cząstki (PM10). W związku z tym nie wyłapuje cząstek mniejszych, które są groźniejsze dla naszego zdrowia (przedostają się do płuc).

Komfort użytkowania i wygląd

Producent poleca maskę dla osób uprawiających sport, ze względu na specjalne zawory, które służą łatwiejszemu przepływowi powietrza podczas oddychania.

Przetestowaliśmy maskę podczas biegania – rzeczywiście opór powietrza przy wdychaniu i wydychaniu jest mniejszy niż np. w RZ Mask. Użytkownik mniej odczuwa, że oddycha przez maskę. Dzięki lepszemu przepływowi powietrza maska nie akumuluje też tak szybko wilgoci, choć pojawia się przy większym wysiłku.

Maska znacznie mniejsza od RZ Mask, przez co też bardziej estetyczna – zajmuje mniej twarzy ;-).

Może przeszkadzać „chemiczny” zapach maski.

Maska bardzo podobna do Respro Cinqro.

Stawia trochę większy opór przy wdychaniu i wydychaniu niż w przypadku Respro Cinqro – ale nie są to duże różnice. Szybciej też akumuluje wilgoć niż Respro Cinqro – choć tu też nie jest to ogromna różnica. Zawilgocenie przy wysiłku, przy chodzeniu niewielkie.

Może przeszkadzać „chemiczny” zapach maski.

Oddycha się lekko, bez większych oporów, również podczas wykonywania sportu.

Maska dość szybko akumuluje wilgoć.

Maskę trzeba dość mocno docisnąć do twarzy – w wyniku tego po jej zdjęciu na twarzy zostaje odcisk maski.

Maska jest mniej miękka niż maska materiałowa co zmniejsza komfort użytkowania, szczególnie w okolicy nosa.

Maska nie zawiera lateksu, neoprenu i silikonu (niektóre osoby są uczulone na te substancje).

Powstaje pytanie ile maska wytrzyma – producent pisze, że można ją użyć przynajmniej 100 razy. Można ją bardzo łatwo czyścić – wystarczy wyjąć filtry i umyć mydłem.

Zaletą jest brak własnego („chemicznego”) zapachu maski.

Przy mocniejszym zawiązaniu z tyłu głowy nos jest uciskany i spłaszczany, co utrudnia oddychanie. Jeśli nie zawiążemy jej wystarczająco mocno, to będzie odstawać, co obniży skuteczność filtracji (część powietrza nie będzie przechodzić przez filtr).

Nie do sportu – brak filtrów więc przy częstym oddychaniu efekt wilgoci i „podduszania”

Produkt wygląda bardziej jak chustka naciągnięta na nos niż maska.

Zaletą jest brak własnego („chemicznego”) zapachu maski.

Dostępne rozmiary

Brak mniejszych rozmiarów niż M, ale na przeciętną małą twarz dorosłego M jest w sam raz. Na stronie www.respro.com dostępna tabela rozmiarów.

Dwa rozmiary – regular (większy) i medium (mniejszy). Rozmiar medium niestety okazał za duży na kobietę o drobnej twarzy.

Maska jest rozmiaru uniwersalnego – można ją formować zanurzając w gorącej, a później zimnej wodzie. Maskę można też przycinać, żeby uzyskać mniejszy rozmiar (np. dla dzieci lub dorosłych o mniejszych twarzach) i kształt.

Jeden uniwersalny rozmiar – można też stosować w przypadku mniejszych twarzy (większe dzieci również)

Podsumowanie

To dobry wybór dla sportowców lub osób, którym przeszkadza utrudnione oddychanie przez maskę. Jedynym minusem jest wysoka cena maski oraz filtrów.

Dobry stosunek jakości do ceny. Filtry o podobnych parametrach co w Respro Cinqro. Trochę niższy komfort użytkowania poprzez większy opór przy oddychaniu w porównaniu z Respro Cinqro. Brak produktu na mniejsze twarze (u dorosłych). Dużą zaletą jest możliwość przetestowania maski.

Możliwość indywidulanego docięcia maski do mniejszej twarzy. Lekka, przezroczysta i bez własnego zapachu. Minusem jest brak filtra z węglem aktywnym oraz dość szybkie zawilgocenie.

Produkt ma formę chustki – dla osób, które mają opory, żeby nosić zwykłą maskę 😉 Na warunki krakowskie niewystarczający – zbyt słaby filtr.

Link do produktu

http://respro.com.pl

http://www.rzmask.pl/

http://totobobopolska.pl/

http://respro.com.pl

 


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Krakowski Alarm Smogowy publikuje przedwyborcze obietnice komitetów – jak przyszli radni miasta planują chronić powietrze?

Opublikowany 2024-04-04 08:08

Krakowski Alarm Smogowy zapytał komitety wyborcze w wyborach do Rady Miasta Krakowa o ich plany [...]

Przeczytaj więcej

Rekordowa popularność dotacji w Czystym Powietrzu – PAS publikuje Barometr Programu

Opublikowany 2024-04-03 08:36

Coraz chętniej sięgamy po dotacje na wymianę kotłów i ocieplenie domów. W ostatnim tygodniu do [...]

Przeczytaj więcej

Mobilne płuca pokazały czym oddychaliśmy tej zimy – piąta edycja kampanii PAS

Opublikowany 2024-03-26 12:22

To już piąty rok, w którym po Polsce jeżdżą instalacje “mobilnych płuc”. Polski Alarm Smogowy [...]

Przeczytaj więcej