Krakowski Alarm Smogowy
Single Blog Post

Weź dotację, wymień piec! Ruszamy z nową kampanią!

Opublikowany 2014-06-02

W sezonie grzewczym na terenie Krakowa działa ok. 40 tys. pieców na węgiel. Są one głównym źródłem smogu i, zgodnie z uchwałą podjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, powinny zostać zlikwidowane do końca 2018 roku.Oznacza to, że każdego roku 8 tysięcy pieców powinno zostać zlikwidowanych i zastąpionych ogrzewaniem bardziej przyjaznym środowisku. Do końca maja tego roku krakowianie złożyli ok 2000 wniosków. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach, ale za mało, by spokojnie myśleć o likwidacji wszystkich palenisk w wyznaczonym terminie. Krakowski Alarm Smogowy przy wsparciu i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczyna 2 czerwca 2014 kampanię informacyjną „WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC”. Kampania ma przede wszystkim pokazać korzyści zdrowotne związane z wymianą źródła ogrzewania oraz możliwości wsparcia finansowego, o jakie mogą ubiegać się w związku z likwidacją pieców mieszkańcy. Gmina Kraków oferuje dotacje na ich wymianę (średnio kilkanaście tysięcy zł na gospodarstwo) jak i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Bardzo atrakcyjną propozycją byłaby również możliwość dofinansowania termomodernizacji budynków. Kampania ma w czytelny sposób pokazać te możliwości i składa się z następujących elementów:

KAMPANIA TRAMWAJOWA

Telewizja M w krakowskich tramwajach pozwoli na dotarcie do szerszej liczby mieszkańców, w tym licznej grupy starszych osób, która nie korzysta z Internetu. Informacje będą przekazywane przez 6 tygodni w 83 tramwajach, na 258 ekranach. Pasażerowie dowiedzą się o terminie wejścia zakazu w życie, jego przyczynach, dotacjach do wymiany pieców, dopłatach do rachunków za energię, korzyściach płynących z wymiany pieców oraz termomodernizacji. Narzędzie to daje dużą szansę trafić do ludzi starszych, gdyż zazwyczaj poruszają się oni właśnie komunikacją zbiorową, a nie samochodami.

BILLBOARDY I CITYLIGHTY

W Krakowie pojawi się 50 billboardów oraz 50 citylightów informujących o możliwości uzyskania dotacji do wymiany pieców oraz o wsparciu w ubieganiu się o dotacje, które można uzyskać w Punkcie Obsługi Mieszkańców na os. Zgody 2.

STRONA INTERNETOWA

www.wymienpiec.pl

Jest ona szczegółowym, czytelnym przewodnikiem, który pozwoli krok po kroku przejść procedurę wymiany źródła ogrzewania oraz uzyskania wsparcia finansowego. Można na niej znaleźć m.in. przykłady prawidłowo wypełnionych wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego, dopłatę do rachunków, instalacje przyłącza do sieci gazowej lub MPEC. Na stronie pokazane są również przykłady prostych rozwiązań termomodernizacyjnych, które pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie.

ULOTKI DO SAMODZIELNEGO DRUKU:

Krakowski Alarm Smogowy będzie promował na Facebooku ulotki, które można przekazać sąsiadowi, rodzinie, przyjaciołom.

Kampania „WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC” ma za zadanie wesprzeć działania gminy Kraków i zwiększyć zainteresowanie mieszkańców programem wymiany źródeł ogrzewania. Dofinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wspierają ją również następujące firmy: Klonex, Schulz Brand Friendly, IQ Media, Clear Channel, AMS i Media Billboards. Dziękujemy!


O Autorze

Krakowski Alarm Smogowy

 

Kopciuchy nie wracają do Krakowa – uchwała antysmogowa obroniona

Opublikowany 2023-08-30 08:46

W poniedziałkowy wieczór Sejmik Województwa Małopolskiego odrzucił w głosowaniu inicjatywę uchwałodawczą zaproponowaną przez mieszkańca Wieliczki. [...]

Przeczytaj więcej

KAS złożył wniosek do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kombinat”

Opublikowany 2023-07-11 12:16

Dziś złożyliśmy wniosek do projektu MPZP obszaru "Kombinat, w którym proponujemy zapis, aby utworzenie strefy [...]

Przeczytaj więcej

Jak szybko zwraca się inwestycja w ocieplenie domu? – wyniki audytu Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany 2023-06-20 09:55

Ocieplenie domu i wymiana nieefektywnego źródła ciepła to inwestycja, która zwraca się po okresie od [...]

Przeczytaj więcej