Galeria

Zobacz więcej
Antysmogowe SOS!


Działania

Weź dotację, wymień piec - kampania


Zegarek 2014-06-30

Weź dotację, wymień piec - kampania

W sezonie grzewczym na terenie Krakowa działa ok. 40 tys. pieców na węgiel. Są one głównym źródłem smogu i, zgodnie z uchwałą podjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, powinny zostać zlikwidowane do końca 2018 roku. Oznacza to, że każdego roku 8 tysięcy pieców powinno zostać zlikwidowanych i zastąpionych ogrzewaniem bardziej przyjaznym środowisku. Do końca maja 2014 krakowianie złożyli ok 2000 wniosków. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach, ale za mało, by spokojnie myśleć o likwidacji wszystkich palenisk w wyznaczonym terminie. Krakowski Alarm Smogowy przy wsparciu i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął 2 czerwca 2014 kampanię informacyjną „WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC”. Kampania miała przede wszystkim pokazać korzyści zdrowotne związane z wymianą źródła ogrzewania oraz możliwości wsparcia finansowego, o jakie mogą ubiegać się w związku z likwidacją pieców mieszkańcy. Gmina Kraków oferuje dotacje na ich wymianę (średnio kilkanaście tysięcy zł na gospodarstwo) jak i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Bardzo atrakcyjną propozycją byłaby również możliwość dofinansowania termomodernizacji budynków. Kampania miała w czytelny sposób pokazać te możliwości i składała się z następujących elementów:

KAMPANIA TRAMWAJOWA

Telewizja M w krakowskich tramwajach pozwoliła na dotarcie do szerszej liczby mieszkańców, w tym licznej grupy starszych osób, która nie korzysta z Internetu. Informacje były przekazywane przez 6 tygodni w 83 tramwajach, na 258 ekranach. Pasażerowie dowiedzieli się o terminie wejścia zakazu w życie, jego przyczynach, dotacjach do wymiany pieców, dopłatach do rachunków za energię, korzyściach płynących z wymiany pieców oraz termomodernizacji. Narzędzie to dało dużą szansę trafić do ludzi starszych, gdyż zazwyczaj poruszają się oni właśnie komunikacją zbiorową, a nie samochodami.

BILLBOARDY I CITYLIGHTY

W Krakowie pojawiło się 50 billboardów oraz 50 citylightów informujących o możliwości uzyskania dotacji do wymiany pieców oraz o wsparciu w ubieganiu się o dotacje, które można uzyskać w Punkcie Obsługi Mieszkańców na os. Zgody 2.

STRONA INTERNETOWA

www.wymienpiec.pl

Szczegółowy, czytelny przewodnikiem, który pozwoli krok po kroku przejść procedurę wymiany źródła ogrzewania oraz uzyskania wsparcia finansowego. Można na niej znaleźć m.in. przykłady prawidłowo wypełnionych wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego, dopłatę do rachunków, instalacje przyłącza do sieci gazowej lub MPEC. Na stronie pokazane są również przykłady prostych rozwiązań termomodernizacyjnych, które pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie.

ULOTKI DO SAMODZIELNEGO DRUKU:

Promowaliśmy też na Facebooku ulotki, które można przekazać sąsiadowi, rodzinie, przyjaciołom.

Kampania „WEŹ DOTACJĘ, WYMIEŃ PIEC” miała za zadanie wesprzeć działania gminy Kraków i zwiększyć zainteresowanie mieszkańców programem wymiany źródeł ogrzewania. Dofinansowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparły ją również następujące firmy: Klonex, Schulz Brand Friendly, IQ Media, Clear Channel, AMS i Media Billboards.