Aktualności

Nowa uchwała o dopłatach dla najuboższych


Zegarek 2015-06-25

Nowa uchwała o dopłatach dla najuboższych

Więcej osób, które zlikwidują piece węglowe w Krakowie, będzie mogło skorzystać z programu osłonowego i dopłat do rachunków za ogrzewanie. Na sesji w dniu 24.06.2015 radni podnieśli kryterium dochodowe przyznawania takiej pomocy. Program osłonowy został uchwalony w listopadzie 2013 r. i będzie realizowany do 2022.

Do tej pory miesięczny dochód osoby samotnej, starającej się o taką dopłatę do rachunków, nie mógł przekraczać 2 tys. 439 zł netto. Wczoraj radni podnieśli tę kwotę do 2 tys. 710 zł. W przypadku rodzin dochód może wynosić maksymalnie 2 tys. 052 zł netto na osobę (było 1 tys. 368 zł).

O około 30 proc. wzrosną też dopłaty do kosztów ogrzewania 1 metra kw. lokalu, kwoty te będą różne w zależności od tego, jaki będzie nowy sposób ogrzewania.

Warunkiem przyznania pomocy jest złożenie w MOPS wniosku o dopłatę wraz z dokumentem, potwierdzającym zmianę systemu ogrzewania. Wnioski trzeba będzie składać co roku. W przyjętej wczoraj uchwale wprowadzono także możliwość kontroli, czy palenisko węglowe rzeczywiście zostało zlikwidowane - jeśli złożone dokumenty zostaną uznane za niewystarczające. W 2014 r. pomocą objętych zostało 80 lokali, w 2015 r. już 99. Osoby, które już teraz korzystają z dopłat, otrzymają wyrównanie od początku roku.

Źródło: PAP
Galeria

Zobacz więcej
Antysmogowe SOS!